Како изгледаат затворските ќелии ширум светот? - Part 2

Како изгледаат затворските ќелии ширум светот?

6. Норгерхавен, Холандија

Како изгледаат затворските ќелии ширум светот?

Затворениците во Норгерхавен имаат кревет, покуќнина, фрижидер и телевизор во ќелијата, како и приватен тоалет. Стапката на криминал во Холандија е толку ниска што има недостаток од затвореници. За да се реши овој проблем, државата склучила договор со Норвешка за да ги презема затворениците за кои таму нема место.

7. Ономичи, Јапонија

Како изгледаат затворските ќелии ширум светот?

Постарите затвореници стануваат сè почести во Јапонија. Ономичи е затвор за постари луѓе. Овде имаат пристап до држачи, мека храна и активности како плетење и шиење.

8. ХМП Адиевел, Шкотска

Како изгледаат затворските ќелии ширум светот?

Ова е затвор за учење каде што затворениците се справуваат со причините што го предизвикале нивното однесување. Ова вклучува активности како образование, советување и работа.

9. Црн делфин, Русија

Како изгледаат затворските ќелии ширум светот?

Озлогласениот затвор се наоѓа на границата со Казахстан. Ќелиите од 4 метри квадратни се поставени зад 3 челични врати. Во овој затвор се наоѓаат најбруталните криминалци вклучувајќи сериски убијци, канибали и терористи. Поручникот од затворот изјавил дека единствениот начин да се избега од ова место е смрт. Ако ги комбинирате сите злодела на затворениците, заедно имаат убиено околу 3.500 луѓе.

10. Сиудад Бариос, Ел Салвадор

Како изгледаат затворските ќелии ширум светот?

Овие ќелии се широки само 3 метри и високи 4, но обично во нив има над 30 луѓе. На почетокот биле направени како ќелии за 72-часовен притвор, но повеќето затвореници остануваат подолго од година.

Продолжува на следната страница…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар