Како изгледа обуката за стјуардеси во Кина?

Како изгледа обуката за стјуардеси во Кина?

Ако некогаш патувате со кинеска авиокомпанија, добро погледнете како стјуардесите ви ставаат кафе. Убавите насмевки и совршеното однесување на овие девојки се резултат на многучасовна интензивна обука и тешка работа. Погледнете низ што сѐ треба да поминат тие за да добијат работа како стјуардеса во Кина.


Еве како изгледа обуката за стјуардеси во Кина

Овие шармантни девојки се студенти на колеџот за цивилно воздухопловство во Ченгду, во провинцијата Сечуан. Стјуардесите што се обучуваат вежбаат правилна насмевка на тој начин што меѓу забите држат стапче за јадење. А за да постигнат правилно држење на телото, ним им ставаат списанија на главите.

Еве како изгледа обуката за стјуардеси во Кина

Друга вежба која им помага да добијат добро држење на телото е балансирањето. Така, на овие девојки им се става шише со вода за да одржуваат рамнотежа во период од 3 минути.

Еве како изгледа обуката за стјуардеси во Кина

Стјуардесите кои се обучуваат исто така држат парче хартија помеѓу нивните колена, со цел да научат како да стојат правилно.

Еве како изгледа обуката за стјуардеси во Кина

Млади мажи и жени се подложни на ригорозен тренинг за држење на телото, за да научат да се однесуваат соодветно за време на летот.

Еве како изгледа обуката за стјуардеси во Кина

Безбедноста е исто така голем приоритет на овој колеџ. Постојат дури и посебни паралелки каде што студентите се учат на вештини за преживување и боречки вештини, како кунг фу и таеквондо.

Еве како изгледа обуката за стјуардеси во Кина

Некои часови за боречки вештини се одржуваат на отворено и повеќе изгледаат како тренирање на војници отколку на нови стјуардеси.

Еве како изгледа обуката за стјуардеси во Кина

Девојките вежбаат напорно за да станат посилни и да ја зајакнат силата на нивниот удар. Тие се обучени како да ги преминуваат пречките, но и како да се одбранат од напад со оружје. Полагањето завршен испит е последниот чекор за да се стане официјален член на екипажот на кабината, но оваа задача е многу предизвикувачка. За успешно да се заврши, студентите треба да скршат керамичка плоча со една рака, при нивниот прв обид.

Еве како изгледа обуката за стјуардеси во Кина

Посебно внимание се посветува на часовите каде обучуваните стјуардеси се учат како да ги неутрализираат криминалните или терористичките напади кои би се појавиле за време на летот.

Еве како изгледа обуката за стјуардеси во Кина

Тешко е да се поверува, но овие дами се подложни на строги и интензивни обуки, со цел да му обезбедат удобност и безбедност на секој патник во авионот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар