Како функционира женскиот оргазам? Ова видео го објаснува тоа во детали

Женскиот оргазам е предмет на безброј истражувања, дебати, па и на неколку митови.

Тимот на „Wired“ врз основа на серија научни експерименти ни илустрираат што е она што научниците всушност го знаат за женските оргазми.

Како функционира женскиот оргазам? Ова видео го објаснува тоа во детали

Со 8.000 нервни завршетоци во клиторисот, не е чудно што на дури 70% од жените им е потребна стимулација на тој дел за да го постигнат врвот. Но, интересно е дека 20% можат да постигнат оргазам и само од бакнување или давање орален секс. Можеби не сте љубители на аналниот секс, но 94% од жените велат дека можат да искусат оргазам при ваков однос. И ова не е најчудниот факт. Дури 10% среќни жени можат да искусат оргазам при вежбање, а во скромни 3% од случаите, жените имаат доживеано оргазам при породување.

Што се случува со мозокот при оргазмот? Што всушност ја сочинува фамозната Г-точка? Погледнете го видеото за комплетно објаснување.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар