Како да направите домашен антибактериски гел?

Антибактерискиот гел е ефикасен начин да се ослободите од повеќето микроби, а особено е корисен сега кога постои зголемен ризик од заболување од грип или од други болести.

Како да направите домашен антибактериски гел?

За што се користи антибактерискиот гел?

Антибактерискиот гел и другите средства за дезинфекција ги убиваат речиси сите микроби што се наоѓаат на вашите раце и на површината што ве опкружува. Од бактериите до болестите има прилично краток пат, па вреди да си набавите еден ваков гел. Исклучително е корисен во ситуации кога имате ограничен пристап до сапун и вода или кога сте на места каде што ризикот од инфекција е поголем, на пример во козметички салон или на училиште.

Антибактерискиот гел може да ја исуши кожата на рацете, па затоа не треба да се користи на иритирана или оштетена кожа. Ако гелот дојде во контакт со очите, исплакнете ги со млака вода.

Што ви е потребно за да направите домашен антибактериски гел?

  • Сад за дозирање (100 милилитри)
  • 1-2 лажици салицилен алкохол
  • 60 милилитри гел од алое вера
  • 30 капки масло со антибактериско дејство (чајно дрво, еукалиптус, лаванда, каранфилче, цимет)

Можете да додадете малку масло со витамин Е за да ја заштитите кожата од сушење.

Погледнете кои природни антибиотици ги убиваат бактериите во вашето тело, а повеќето ги имате во кујната.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар