Како да ја спречите навиката да го допирате лицето?

Како да ја спречите навиката да го допирате лицето?

Покрај мерките преземени во многу земји, постојано слушаме за фактот дека мора да ги миеме рацете многу почесто, а специјалните предупредувања се поврзани и со допирањето на лицето. Експертите велат дека не треба да го правиме тоа за време на владеењето на пандемијата, но колку пати сте се допреле потполно несвесно?


Како да ја спречите навиката да го допрете лицето?

Научните истражувања кои доаѓаат од еден германски универзитет докажале дека мажите го допираат лицето околу 25 пати во рок од еден час. Ова беше потврдено со истражување спроведено на студенти по медицина кои најмногу ги допирале очите, носот и устата.

Експертите велат дека е нормално луѓето да не бидат свесни за ваквите потези, но дека постојат начини да се елиминира оваа навиката. Еден начин е да си пронајдете занимација за рацете. Некои експерти советуваат да ставите некаков накит на раката и да го вртите со прстите од време на време. Ако не ви се допаѓа накитот, можете да си купите антистрес топче кое сигурно ќе ви го одвлече вниманието.

Најлошото нешто во одвикнувањето од овие навики е што вашите мисли не се оддалечуваат од темата. Ако постојано мислите дека воопшто не треба да го допирате лицето, желбата за тоа ќе биде значително зголемена.

Исто така, постојат одредени трикови како да се „измами“ мозокот. Ова значи дека можете да ги намачкате рацете со мрсна крема, бидејќи свеста дека сте ги размачкале ќе ве оддалечи од желбата да го допирате лицето.

Во секој случај, нема ништо да ве чини да пробате. Ако ништо друго, сега сигурно ќе обрнете внимание на тоа колку пати го допирате лицето.

Можеби сакате да прочитате и како да се справите со отеченоста на лицето?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар