Како би изгледале кариерите на принцезите од Дизни во 2018-та година?

Како би изгледале кариерите на принцезите од Дизни во 2018-та година?

Навикнати сме да ги гледаме принцезите од Дизни како живеат под вода или со лоша маќеа. Но, постојат артисти кои ги замислуваат на различен начин. Овде спаѓа и графичкиот дизајнер Мет Бурт. Тој ги замислил принцезите како модерни жени со успешна кариера.

Како би изгледале кариерите на принцезите од Дизни во 2018-та година?

„Имам видено многу вакви проекти, но ништо слично. За многу луѓе принцезите од Дизни се повеќе од само ликови во филм. Сакав да го направам овој проект за да ги инспирирам другите да пронајдат кариера што ја сакаат и што ќе направи некаква разлика.“

1. Ана и Елса: Научници за промена на климата

Како би изгледале кариерите на принцезите од Дизни во 2018-та година?

„Елса, Ана и жителите на Арендел знаат нешто повеќе за ефектите на промената на климата. Додека нивниот пријател Олаф можеби го сака летото и сонцето, Ана и Елса знаат што значи покачувањето на температурата. Тие ги посветиле нивните кариери за да ја проучуваат климатската промена и ни даваат прецизни информации.“

2. Мулан: Адвокат

Како би изгледале кариерите на принцезите од Дизни во 2018-та година?

„Откако ја искусила дискриминацијата, и приватно, и во војската, Мулан се одлучила за кариера како адвокат. Сега таа се бори за еднаквоста на универзитетските кампуси и сака мажите и жените да бидат третирани исто. Таа се залага за оние кои биле дискриминирани поради нивниот пол.“

3. Мерида: Двократен олимписки натпреварувач

Како би изгледале кариерите на принцезите од Дизни во 2018-та година?

„Мерида се натпреваруваше за нејзината рака, па зошто да не се натпреварува и на Олимписките игри? Таа е искусна во јавање коњи и стреличарство, па се натпреварува на неколку настани. Веќе има добиено неколку златни медали, и се надева на уште некој на Олимписките игри во 2020-та година.“

4. Јасмин: Амбасадор на ОН

Како би изгледале кариерите на принцезите од Дизни во 2018-та година?

„Јасмин отсекогаш се борела за правдата и за промената. Сега таа се залага за нејзината држава во Обединетите Нации. Нејзината главна цел е да ги заштити жените и сака да бидат третирани како што заслужуваат.“

5. Покахонтас: Непрофитна организација за заштита на природата

Како би изгледале кариерите на принцезите од Дизни во 2018-та година?

„Покахонтас знае дека сите сме поврзани и сака да ја заштити природата. Таа води непрофитна организација чија цел е токму ова. Со комбинација од активизам, акција и подигнување на свеста, таа се бори за заштитата на природните ресурси.“

6. Бел: Универзитетски канцелар

Како би изгледале кариерите на принцезите од Дизни во 2018-та година?

„Бел отсекогаш сакала нешто повеќе од провинциски живот. Инспирирана од нејзината љубов кон книгите и знаењето, таа отишла на факултет. Откако го добила својот докторат за образование, станала канцелар на врвен универзитет. Нејзината цел е образование достапно за сите.“

Продолжува на следната страница…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

  1. Ана Reply

    Мала сугестија: Рапунзел всушност може да се преведе како Златокоса, на пример.

    Поздрав

Остави коментар