Јогата го подобрува сексуалниот живот

Кога станува збор за вежбање, ослободување од стрес и комплетно здравје на вашето тело, нема подобар избор од јога. Спротивно на верувањето дека јогата се состои само од лежење и испуштање чудни звуци, овој спорт се состои и од многу ригорозни режими на вежбање, кои го затегнуваат телото, го стимулираат умот, ја прават кожата блескава и мазна, го забавуваат стареењето и го подобруваат сексуалното задоволство.

Јогата го подобрува сексуалниот живот

Ги усовршува сексуалните доживувања

Вежбањето јога ви ја зголемува енергијата, еластичноста на телото и го обликува вашето тело. Покрај тоа, многу истражувања покажале дека јогата ќе ви го подобри и сексуалниот живот. Мажите и жените кои вежбаат јога искусуваат значително подобар оргазам во однос на останатите луѓе.

Јогата го подобрува сексуалниот живот

Ја детоксицира вашата кожа

Во јогата има многу протегнување, навалување, виткање и потење, а сето тоа е одлично за вашето здравје. Вежбајќи, вие фактички ги масирате внатрешните органи, при што внесувате повеќе кислород во белите дробови, се подобрува циркулацијата на крвта и се подобрува лимфниот проток. Покрај тоа, вежбањето јога ги балансира хормоните и му прави детоксикација на телото преку потта.

Јогата го подобрува сексуалниот живот

Го забавува стареењето

Едно истражување докажало дека луѓето кои вежбаат, изгледаат за 8 години помладо од своите врсници. Ова особено се забележува кај луѓе над 50 години, кои со години вежбаат јога.

Јогата го подобрува сексуалниот живот

Го подобрува дишењето

Правилното дишење значително го намалува стресот и прави да се чувствувате релаксирано. Воедно, колку повеќе сте опуштени, толку вашата кожа ќе биде посјајна.

Јогата го подобрува сексуалниот живот

Го подобрува спиењето

Квалитетниот сон е клучот за убава кожа и за поефикасно функционирање на целото тело. Во истражување правено на универзитетот во Тексас, дојдено е до заклучок дека вежбањето јога 20 минути во текот на седмицата, им помогнало на пациентите болни од рак да заспијат побрзо и да спијат подолго.

Јогата го подобрува сексуалниот живот


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. Чарли Reply

    Ви овозможува учење нови секс пози кои на мажите им се мистерија 🙂

Остави коментар