Јапонската градина „Ника Јуко“ – вистински рај на Земјата

Ника Јуко“ е градина дизајнирана во јапонски стил која се наоѓа во Алберта, Канада. Не станува збор за обична цветна градина, туку за неверојатен предел кој е естетски обликуван за да придонесе за поголем мир и уживање на посетителите. Целта на оваа градина е да ги задоволи сите ваши потреби, од психичка рамнотежа до физичка хармонија со помош на погледите, звуците и миризбите. За целосно да се постигне ова, на посетителите им е дозволено да носат само вода со нив. Храна и пијалаци се забранети.Јапонската градина „Ника Јуко“ – вистински рај на ЗемјатаЈапонската градина „Ника Јуко“ – вистински рај на ЗемјатаГрадината се состои од пет базични области:

  • сувата градина
  • дел со планини и водопад
  • областа покрај потокот со остров и месечеви мостови
  • дел со базени и вештачки езерца
  • прерија

Јапонската градина „Ника Јуко“ – вистински рај на ЗемјатаЈапонската градина „Ника Јуко“ – вистински рај на ЗемјатаИсторијата на оваа градина започнува во 16-от век, кога била дизајнирана за да промовира медитација и смирено размислување. Денес е едно од најуникатните делови на Земјата и секојдневно е посетувана од стотици локални и интернационални гости. Има место и за кампување, како и хотел и мотел за сместување кои се во непосредна близина на градината.Јапонската градина „Ника Јуко“ – вистински рај на ЗемјатаЈапонската градина „Ника Јуко“ – вистински рај на ЗемјатаЈапонската градина „Ника Јуко“ – вистински рај на ЗемјатаЈапонската градина „Ника Јуко“ – вистински рај на ЗемјатаЈапонската градина „Ника Јуко“ – вистински рај на ЗемјатаЈапонската градина „Ника Јуко“ – вистински рај на ЗемјатаЈапонската градина „Ника Јуко“ – вистински рај на ЗемјатаЈапонската градина „Ника Јуко“ – вистински рај на ЗемјатаЈапонската градина „Ника Јуко“ – вистински рај на ЗемјатаЈапонската градина „Ника Јуко“ – вистински рај на ЗемјатаЈапонската градина „Ника Јуко“ – вистински рај на Земјата


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар