Избрана е бојата на 2014-та

Компанијата Пантон која се официјално задолжена за контрола на комплетниот спектар на бои ја објави бојата која ќе ја одбележи 2014-та година.

Избрана е бојата на 2014-та

Официјалното име на бојата е Орхидеја која зрачи (Radiant Orchid), а нејзиниот технички назив е PANTONE 18-3224. Кога Пантон ќе ја одреди бојата на годината, потоа сè околу нас ќе биде во таа боја, од облека до технолошки гаџети и мебел за уредување на просторот.

Избрана е бојата на 2014-та

„Radiant Orchid предизвикува и инспирира сигурност и зрачи со љубов. Тоа е виолетова боја која освојува, која привлекува кон себе со својот неверојатен шарм“, изјавува Леатрис Ајсман, извршниот директор на Color институтот.

Дали ви се допаѓа?

Избрана е бојата на 2014-та Избрана е бојата на 2014-та Избрана е бојата на 2014-та


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар