Истражување: Жените можат да го препознаат неверството на мажот само гледајќи го во лице

Истражување: Жените можат да го препознаат неверството на мажот само гледајќи го во лице

Доколку сте загрижени за верноста на вашиот партнерот, имаме добри вести за вас. Според едно неодамнешно истражување, мажите и жените можат да го забележат неверството на партнерот набљудувајќи одредени знаци на неговото лице. Експертите изјавиле дека мажите кои имаат одредени мажествени одлики, како силна вилица или тенки усни, почесто се сметаат за потенцијални изневерувачи.

Истражување: Жените можат да го препознаат неверството на мажот само гледајќи го во лице

Па, која е тајната зад ова однесување? Одговорот е едноставен – еволуција. Кога мажите се со овие генетски предности, жените лесно можат да ја забележат слабоста во нивниот карактер, па машкиот партнер ќе се обиде да се осигури дека никој нема да ја заведе неговата партнерка.

Претходни истражувања покажале дека жените можат да ги забележат неверните мажи според нивните лица. Сепак, резултатите биле различни кога мажите гледале во женски лица. Не е јасно дали луѓето со ист пол можат да категоризираат некој како изневерувач.

Истражувачите интервјуирале неколку бели хетеросексуални испитаници кои ги набљудувале личните карактеристики на околу 189 луѓе. Околу 293 мажи и 472 жени ги оценувале фотографиите од бели жени. На скала од 1 до 10, испитаниците требало да одредат колкава е веројатноста некој од луѓето на фотографиите да биде неверен. Резултатите покажале дека мажите и жените им давале повисоки поени на мажите кои претходно изневериле. Па тврдењето дека ги препознале само од нивното лице можеби не е целосно точно.

Како и да е, изневерувањето е комплексен проблем и истражувачите нагласуваат дека можно е да бидат вклучени и други фактори.

Интересно е што повеќето мажи биле обележани како изневерувачи, а бројот на жени не бил ни приближно ист. Најверојатно причината е што се верува дека жените поретко изневеруваат, или дека жените можат да ги маскираат нивните изрази.

Се разбира, ова истражување е само чекор кон декодирањето на комплексноста на луѓето. Потребни се дополнителни истражувања за да се добијат цврсти податоци. Изневерувањето може да биде под влијание на генетиката, животните искуства и социјалното опкружување, а сето ова придонесува во градењето на карактерот на личноста. Лицето е само показател кој можеби ни дава поголем увид за личноста.

Што мислите, зошто жените се одлучуваат на неверство?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар