Зошто жените се одлучуваат на неверство?

Кога една жена ќе го изневери својот партнер, тоа не е одлука која ја донела во моментот. Многу често постојат проблеми во врската кои ја натерале на овој потег. Погледнете некои од најчестите причини зошто жените се одлучуваат за неверство.

1. Не се чувствува ценето

elegant couple ready to party with champagne

На жената ѝ е потребно да се чувствува сакана. Ако нејзиниот партнер не прави да се чувствува така, голема е веројатноста да го побара тоа кај некој друг. Психологот Џудит Шербен вели дека на жената ѝ е важно да се чувствува значајно.

„Она што мажот треба да го знае за жената е дека таа сака, па дури има и потреба да се чувствува посебно. Да биде посебна онаква каква што е во очите на мажот кој што го сака.“

2. Недостаток од физички контакт

(2)zoshto-zhenite-se-odluchuvaat-za-neverstvo-kafepauza.mk

Допирот е важен во секоја врска. Ако нема физички контакт во врската, жената ќе се чувствува како да не е посакувана. Жените сакаат кога се „бркани“ од мажите. Ним им е многу важно да бидат посакувани.

3. Партнерот не ја слуша

Angry woman looking at man

Жените сакаат да бидат слушнати кога зборуваат. Без оваа поврзаност, голема е веројатноста за неверство. Експертот за врски, Април Масини, изјавила:

„Направете вашата партнерка да се чувствува важно. Жените најмногу се жалат за тоа дека нивниот партнер не ги слуша. Тоа е бесплатно, не ви троши многу време и не губите ништо ако ја слушате додека зборува. И ако активно ја слушате и реагирате на кажаното, не само што ќе ја подобрите интимноста помеѓу вас, туку ќе го подобрите и сексуалниот живот.“

4. Партнерот ја прави несреќна

(4)zoshto-zhenite-se-odluchuvaat-za-neverstvo-kafepauza.mk

Ако сакате вашата партнерка да ви остане верна, немојте да бидете груби кон неа. Ако редовно ѝ кажувате неучтиви работи и секој разговор е полн со критики, таа ќе побара некој друг кој ќе ја третира како што треба. Ако не ѝ помагате да ја зголеми својата самодоверба и ако не правите да се чувствува среќно, некој друг ќе го направи тоа наместо вас.

5. Лош секс

Young Woman Listening Music with Headphones on the Bed

Жените уживаат во сексот исто колку и мажите, па немојте да бидете себични кога станува збор за задоволување на партнерката. Масини изјавила дека е важно работите во креветот да бидат интересни.

„Променете ја рутината во креветот. Зачинете ја со патување или вечера на подот, или пак со некоја забава. Иако звучи детинесто, на овој начин ќе се запознаете подобро и ќе си покажете колку се цените. Правете го ова не само за партнерката, туку и за вас.“

Погледнете и како да го спречите неверството во бракот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар