Истражување: Паровите кои се среќаваат преку апликации за запознавање имаат поголем мотив за заеднички живот од другите

Истражување: Паровите кои се среќаваат преку апликации за запознавање имаат поголем мотив за заеднички живот од другите

Луѓето кои ги среќаваат своите партнери на апликации за запознавање, често имаат посилни долгорочни цели во врската и се посветени на партнерот, покажува новото истражување.

Анализирајќи ги податоците од истражувањето од 2018 година, истражувачите од Швајцарскиот универзитет во Женева (УНИГЕ) проучиле примерок од 3.235 возрасни лица од Швајцарија кои биле во врска и го запознале својот партнер во текот на изминатите 10 години. Истражувањето открило дека паровите кои се запознале преку апликации за запознавање се помотивирани да живеат заедно отколку другите.

Истражување: Паровите кои се среќаваат преку апликации за запознавање имаат поголем мотив за заеднички живот од другите

Истражувањата не покажуваат дали крајната намера на овие парови е да живеат заедно подолго или пократок период, но бидејќи бракот е сè уште институција во Швајцарија, повеќето двојки сметаат дека живеењето заедно пред брак е како форма на зависност.

Жените кои ги запознале своите партнери на овој начин, исто така, споменале дека сакаат и планираат да имаат дете во блиска иднина, велат истражувачите, истакнувајќи дека овој случај е почест кај луѓето кои се среќаваат преку апликации отколку на кој било друг начин. Истражувачите откриле дека овие парови се исто толку задоволни од квалитетот на врската и квалитетот на нивниот живот, како и оние кои се запознале во други околности.

Исто така, апликациите можат да ги олеснат врските на далечина бидејќи корисниците можат многу лесно да се поврзат.

Знаејќи дека исполнувањето на апликациите веројатно станало уште попопуларно за време на периодот на пандемија и социјално дистанцирање, податоците ни кажуваат дека ефектот на технологијата не е толку лош за луѓето, како што претходно се сметаше. Наспроти популарното верување дека апликациите за средби ги охрабруваат самите средби, додека ја занемаруваат емоционалната страна, истражувањето покажа дека посветеноста и приврзаноста се подеднакво важни како и самиот чин на излегување.

Можеби ќе сакате да прочитате и за овие 8 психолошки причини зошто некој ви изгледа попривлечно.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар