Исфрлете ги веднаш од вашиот дом: 7 предмети и растенија кои носат кавги и сиромаштија

Според фенг шуи и народните верувања, постојат одредени предмети и растенија кои е потребно да ги исфрлите од вашиот дом. Се верува дека тие носат несреќа или ја задржуваат лошата енергија во куќата. Погледнете кои се сметаат за особено лоши, затоа што може да донесат кавги и сиромаштија.

1. Скршен часовник

Исфрлете ги веднаш од вашиот дом: 7 предмети кои носат кавги и сиромаштија

Според фенг шуи, треба да ги исфрлите сите скршени работи од вашиот дом, а особено скршените часовници. Тие наводно укажуваат на несреќни случувања во иднината.

2. Црна врата

Исфрлете ги веднаш од вашиот дом: 7 предмети кои носат кавги и сиромаштија

Кинеското верување вели дека црната врата повикува лоша среќа во вашиот дом, но не и ако е свртена кон север.

3. Стар календар

Исфрлете ги веднаш од вашиот дом: 7 предмети кои носат кавги и сиромаштија

Според старите суеверија, не е добро доколку ја немате свртено страницата на календарот на тековниот месец или пак ознаката за датум ви останала на погрешно место. Календарот е симбол за поминување на времето, а ако го користите на погрешен начин, се смета дека тоа може негативно да влијае на вашиот живот.

4. Скршени садови

Исфрлете ги веднаш од вашиот дом: 7 предмети кои носат кавги и сиромаштија

Според кинеското верување, садовите симболизираат богатство и семејство. Ако јадете од малку скршени чинии, потсвесно повикувате проблеми во својот живот. Затоа, штом нешто ќе ви се скрши, фрлете го веднаш.

5. Кактуси и растенија со трње (освен рози)

Исфрлете ги веднаш од вашиот дом: 7 предмети кои носат кавги и сиромаштија

Се смета дека тие внесуваат негативна енергија во вашиот дом.

6. Мртви растенија

Исфрлете ги веднаш од вашиот дом: 7 предмети кои носат кавги и сиромаштија

Исто како и вештачкото цвеќе, така и мртвите растенија се верува дека носат лоша среќа, па, според фенг шуи, треба да ги исфрлите од вашата куќа што е можно порано.

7. Бршлен

Исфрлете ги веднаш од вашиот дом: 7 предмети кои носат кавги и сиромаштија

Според старите верувања, отровниот бршлен кој расте во куќата, носи несреќа.

Доколку сте суеверни и сакате да ја отфрлите несреќата на какви било начини, погледнете и кои броеви треба да ги избегнувате, затоа што ја носат титулата несреќни броеви.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар