Интересни и корисни трикови со чорапи кои може да ви помогнат во многу ситуации

Интересни и корисни трикови со чорапи кои може да ви помогнат во многу ситуации

Секому му е познат феноменот на губење на едниот чорап, па честопати луѓето не знаат што да прават со оној кој им останал. Но, тој не е толку бескорисен колку што мислите. Постојат многу начини на кои можете да го искористите, а во продолжение погледнете некои од нив.

1. Мирис за обувки

Интересни и корисни трикови со чорапи кои може да ви помогнат во многу ситуации

Наполнете го чорапот со сода бикарбона или кафе, па оставете го да стои во обувките кои имаат непријатен мирис. Наредното утро ќе бидете изненадени.

2. Ладна облога

Интересни и корисни трикови со чорапи кои може да ви помогнат во многу ситуации

Кога ќе ве касне некој инсект, важно е да го разладите отечениот дел на кожата. Бидејќи директното ставање лед на кожата не е здраво, а може да биде и многу болно, чорапот со лед совршено ќе ве заштити, а истовремено ќе ви користи како облога.

3. Чување на накитот

Интересни и корисни трикови со чорапи кои може да ви помогнат во многу ситуации

Овој начин можете да го користите за складирање на накитот кога ќе заминете некаде на патување, но одличен е и да го користите дома. Со ова тој ќе биде и заштитен и организиран.

4. Заштита од топлиот метален дел на појасот во автомобилот

Интересни и корисни трикови со чорапи кои може да ви помогнат во многу ситуации

Во летните денови, металниот дел од појасот во автомобилот може да стане премногу топол, при што лесно е да се изгорите. Ставете чорап преку тој дел и ќе бидете заштитени.

5. Изолација на пијалаците

Интересни и корисни трикови со чорапи кои може да ви помогнат во многу ситуации

Без разлика дали е топол или студен, пијалакот долго ќе ја одржува својата температура!

6. Пакување подароци

Интересни и корисни трикови со чорапи кои може да ви помогнат во многу ситуации

Наредниот пат кога ќе сакате да однесете вино како подарок, замотајте го во некој интересен чорап кој ќе ја направи атмосферата поинтересна.

Погледнете уште 6 корисни алтернативни употреби на чорапите на наредната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар