Интересни факти за необична земја чија година трае 13 месеци

Интересни факти за необична земја чија година трае 13 месеци

Ретко кој од нас знае нешто повеќе за Етиопија. Единствено што знаеме е како се наоѓа во Источна Африка, а оние што сакаат спорт веројатно ќе се сетат на легендарниот спортист Хаиле Гебрселаси. Сепак, имајќи предвид дека таму живеат повеќе од 100 милиони луѓе, би било убаво да знаете малку повеќе.

Интересни факти за необична земја чија година трае 13 месеци

Календар од 13 месеци

За разлика од стандардниот, „западен“ начин на броење време, Етиопија доцни седум години и осум месеци и пред неколку дена таму се славеше влегувањето во 2014 година. Причината за ова е различното сметање на раѓањето на Исус, така што новата година таму започнува на 11 септември, а престапната следниот ден. Првите 12 месеци имаат 30 дена, додека 13-тиот месец брои 5 или 6 дена.

Единствената неколонизирана африканска земја

Локалните жители секогаш се фалат со овој факт и никогаш нема да пропуштат да истакнат дека тие се единствената земја што никогаш не била колонизирана. Точно е дека во 1935 година Италијанците ја окупирале земјата речиси 6 години, но храбрите Етиопјани никогаш не престанале да даваат отпор и не им ја препуштиле власта на Италијанците.

Родното место на Растафаријанското движење

Мислевте дека тоа е Јамајка? Па, сте погрешиле. Вистина е дека Растафаријанското движење значително се развило во Јамајка и дека растафаријанизмот и денес е „најсилен“ таму, но потекнува од Етиопија, славејќи го императорот Хајле Селасие како реинкарнација на бог.

Првата шолја кафе

За она во што сите ние уживаме да го пиеме и без кое тешко можеме да замислиме ден, треба да им се заблагодариме на Етиопијаните.

Најстарите луѓе во светот

Многу археолози го делат мислењето дека етиопскиот регион Афар е местото од каде што започнала нашата човечка приказна. Во споменатиот регион, во 1972 година бил откриен скелет наречен Луси, чија старост се проценува на повеќе од 3 милиони години.

Погледнете неколку европски градови испреплетени со канали.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар