Ѝ ја избричила главата на ќерка ѝ, а интернетот полуде поради тоа

Ѝ ја избричила главата на ќерка ѝ, а интернетот полуде поради тоа

Пејџ мислела дека не е голема работа што ќе ѝ ја избричи главата на ќерка ѝ, па напишала за тоа на интернет. Не претпоставила дека реакциите ќе бидат толку осудувачки.

1-i-ja-izbrichila-glavata-na-kjerka-i-a-internetot-polude-poradi-toa-kafepauza.mk

Нејзината ќерка побарала фризура како нејзините браќа и нејзиниот татко. Кога мајка ѝ ѝ објаснила дека некои луѓе мислат дека девојчињата мора да имаат долга коса, малата одговорила: „Нема шанси. Девојчињата можат да имаат каква фризура сакаат!“ Кога мајка ѝ ја предупредила дека некои ќе велат дека е грда или ќе мислат дека е момче, девојченцето понудило едноставно решение: „Во ред е мамо, само ќе им кажам дека сум девојче“.

3-i-ja-izbrichila-glavata-na-kjerka-i-a-internetot-polude-poradi-toa-kafepauza.mk

И таа го направила тоа што го побарало нејзиното дете. А интернетот експлодираше.

Почнале да ја критикуваат и напаѓаат сите кои ја виделе фотографијата, некои дури и ја обвинувале дека го претворила своето дете во социјален експеримент за да си ја задоволи својата суета.

Но, нејзиниот одговор на тоа воодушевува:

„Да, можев да ја премислам. Јас сум нејзина мајка и моето мислење има големо влијание врз неа. Можев да ѝ кажам дека има многу убава коса и дека би било штета ако ја избричи. Но со тоа би ѝ порачала дека нејзиниот изглед ми е важен и дека поентата е да им биде убава на другите, дека е побитно како другите ја гледаат одошто нејзините желби, нејзините чувства.“

А на девојчето не само што не му пречи новата фризура, ниту вниманието што го добива, туку напротив, мисли дека е многу забавно да ја бричи главата секој месец, „баш како тато“.

3-i-ja-izbrichila-glavata-na-kjerka-i-a-internetot-polude-poradi-toa-kafepauza.mk

Дали вие би ѝ дозволиле на вашата ќерка да ја избричи главата?

Loading ... Loading ...


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар