Зошто не смеете да губите време: Приказна која ќе ви ја долови скапоценоста на секој момент!

Зошто не смеете да губите време: Приказна која ќе ви ја долови скапоценоста на секој момент!

Колку пати нешто сте одложувале, давајќи си оправдување дека не е итно и дека има време кога тоа да го правите? Ако се пронаоѓате, задолжително прочитајте ја приказната во продолжение.

zoshto-ne-smeete-da-gubite-vreme-prikazna-koja-kje-vi-ja-dolovi-skapocenosta-na-sekoj-moment-kafepauza.mk

Само сетете се колку пати сте се чувствувале одлично што сте си ги завршиле обврските на време, па потоа ви останало слободно време за вашето хоби, за вашата сакана личност, за уживање, за излежување…

Не губете ни момент, бидејќи времето е единственото нешто што никогаш не можете да го вратите назад. Секој момент е скапоцен, а зошто и какви последици носи изгубеното време објаснува Џон Максвел.

За да ја дознаете вредноста на една година, прашајте студент кој не фатил услов.
За да ја дознаете вредноста на еден месец, прашајте ја мајката на прерано роденото дете.
За да ја дознаете вредноста на еден на една недела, прашајте го уредникот на еден неделник.
За да ја дознаете вредноста на еден ден, прашајте надничар со шест деца.
За да ја дознаете на вредноста на еден час, прашајте двајца заљубени кои чекаат да се сретнат.
За да ја дознаете вредноста на една минута, прашајте личност која го испуштила авионот.
За да ја дознаете вредноста на една секунда, прашајте личност која преживеала несреќа.
За да ја дознаете вредноста на една милисекунда, прашајте добитник на сребрен медал на Олимпијада.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар