Фотографиран е црн леопард од Африка за прв пат по 100 години

Фотографиран е црн леопард од Африка за прв пат по 100 години

Вил Бурард Лукас е фотограф на дивиот свет од 2010-та година. Во 2013-та година ја основал компанијата Camtraptions Ltd. за да ги претвори неговите изуми за оваа професија во продукти достапни и за другите професионалци. Целата негова напорна работа е совршено прикажана на неговите последни фотографии.

Фотографиран е црн леопард од Африка за прв пат по 100 години

На 11-ти февруари во Лаикипија, Кенија, Вил направил неколку фотографии од див црн леопард со помош на „стапици“ за фотографирање. Ова е прв пат животното да биде фотографирано во Африка од 1909-та година.

Фотографиран е црн леопард од Африка за прв пат по 100 години

Крзното на женскиот леопард е црно поради меланизам, ретка генетска мутација која резултира со преголемо производство на пигмент. Оваа мутација е спротивна од албинизмот. Иако леопардот гордо го носи црното крзно во текот на денот, неговите дезени можат да се видат навечер со помош на инфрацрвено светло.

„Фотографиите беа направени во кампот за диви животни Лаикипија во Кенија со стапици со камери од Camtraptions. Секоја стапица е направена со сензор за движење којшто безжично активира високо квалитетна камера и 2 или 3 блица. Ги оставам овие камери на едно место со денови, па дури и недели, за да ги фотографирам дивите животни“, изјавил Вил.

Фотографиран е црн леопард од Африка за прв пат по 100 години

Најголемиот предизвик за фотографот бил каде да ги постави неговите стапици.

„Кога слушнав дека бил виден црн леопард во кампот во Лаикипија ги контактирав сопствениците, Стив и Анабел Кери, за да откријат повеќе. Стив потврди дека тоа беше вистина и кажа дека имал видено неколку црни леопарди низ годините. Кога пристигав во Лаикипија, Стив ме однесе да ја сретнам Луиза Анкилото која неодамна забележала црн леопард. Таа ми кажа сè што знаеше за навиките и за територијата на леопардот.“

Фотографиран е црн леопард од Африка за прв пат по 100 години

„Потоа Стив најде свежи траги од леопардот во близина и ги следевме до пат кој изгледаше како да е користен од него. Ги поставив стапиците на оваа патека и таму ја направив првата фотографија од црниот леопард.“

Фотографиран е црн леопард од Африка за прв пат по 100 години

Фотографиран е црн леопард од Африка за прв пат по 100 години

Фотографиран е црн леопард од Африка за прв пат по 100 години

Фотографиран е црн леопард од Африка за прв пат по 100 години

Фотографиран е црн леопард од Африка за прв пат по 100 години


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар