Фотографии кои ќе ви ја вратат вербата во човештвото

Вистина е дека живееме во свет во кој сѐ помалку и помалку се грижиме за оние околу нас. Секој си ја гледа својата работа и не се меша во туѓата среќа или несреќа, како да се плашиме дека ќе се заразиме едни од други ако решиме да подадеме некому рака кога немаме корист од тоа.

Но, надежта последна умира, а следниве фотографии докажуваат дека сепак не сме толку ладни како што се правиме дека сме. Овие потресни и моќни фотографии докажуваат дека постојат добри луѓе желни да помогнат без разлика на сѐ и сигурно ќе ви ја вратат вербата во човештвото.

1. Жаклин Киплимо се откажува од освојување на првото место за да му помогне на тркач со посебни потреби да го заврши маратонот во Тајван.

(1)-fotografii-koi-kje-vi-ja-vratat-verbata-vo-choveshtvoto-kafepauza.mk

2. Овој фризер од Њујорк ја поминува секоја недела давајќи им бесплатно потстрижување на бездомниците.

(2)-fotografii-koi-kje-vi-ja-vratat-verbata-vo-choveshtvoto-kafepauza.mk

3. Овој човек секоја вечер влегува во езеро со своето болно куче бидејќи водата ја намалува болката на неговиот четвороножен пријател.

(3)-fotografii-koi-kje-vi-ja-vratat-verbata-vo-choveshtvoto-kafepauza.mk

4. За да ги развеселат младите пациенти во болницата за деца, работниците од компанијата за чистење Мемфис се облекуваат како суперхерои.

(4)-fotografii-koi-kje-vi-ja-vratat-verbata-vo-choveshtvoto-kafepauza.mk

5. Кога никој не се појавил за роденденската забава на ова слатко мало момче, неговата мајка побарала помош на Фејсбук. Како резултат, се појавиле добрите пожарникари, полицајци и децата од соседството за да му го направат роденденот екстра специјален.

(5)-fotografii-koi-kje-vi-ja-vratat-verbata-vo-choveshtvoto-kafepauza.mk (6)-fotografii-koi-kje-vi-ja-vratat-verbata-vo-choveshtvoto-kafepauza.mk (7)-fotografii-koi-kje-vi-ja-vratat-verbata-vo-choveshtvoto-kafepauza.mk

6. Двајца мажи од Норвешка спасуваат бебе јагне од давење во океанот.

(8)-fotografii-koi-kje-vi-ja-vratat-verbata-vo-choveshtvoto-kafepauza.mk (9)-fotografii-koi-kje-vi-ja-vratat-verbata-vo-choveshtvoto-kafepauza.mk (10)-fotografii-koi-kje-vi-ja-vratat-verbata-vo-choveshtvoto-kafepauza.mk

7. Маж користи чадор за да спаси маченце од давење.

(11)-fotografii-koi-kje-vi-ja-vratat-verbata-vo-choveshtvoto-kafepauza.mk


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран електроинженер по телекомуникации кој во слободно време обожава да пишува. Животен сон ѝ е да го прошета целиот свет уживајќи во добра книга и пријатно друштво. Настојува од секоја ситуација да го извлече најдоброто и не може да замисли денот да ѝ започне без шолја вкусно кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар