Фонтаната на Дубаи – најголемата танцувачка фонтана во светот

Фонтаната на Дубаи – најголемата танцувачка фонтана во светот

Оваа фантастична фонтана е поставена пред кулата „Бурџ Калифа“ во Дубаи. Распослана е на езерото од 121.000 метри квадратни и може да исфрла 83.000 литри вода во секој момент. Фонтаната е широка 274 метри, а водата може да биде исфрлена до висина од 73 метри во воздухот. Интересно е тоа што може да биде видена и од 32 километри далечина.Фонтаната на Дубаи – најголемата танцувачка фонтана во светотТаа дневно одржува неколку шоуа на светски класици и песни од арапскиот свет. Поставена е во 2009 година, а може да уживате во нејзината претстава во неколку термини.Фонтаната на Дубаи – најголемата танцувачка фонтана во светотФонтаната на Дубаи – најголемата танцувачка фонтана во светотФонтаната на Дубаи – најголемата танцувачка фонтана во светотФонтаната на Дубаи – најголемата танцувачка фонтана во светотФонтаната на Дубаи – најголемата танцувачка фонтана во светотФонтаната на Дубаи – најголемата танцувачка фонтана во светотФонтаната на Дубаи – најголемата танцувачка фонтана во светотБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар