Факти за женскиот оргазам

Факти за женскиот оргазам

Од едно истражување направено на околу 2.000 жени, за целите на емисијата „Dr. Phil“, добиени се многу интересни податоци за оргазмот.

Факти за женскиот оргазам Имено:

  • Само 33-50% од жените доживуваат оргазам, а поголемиот дел од нив се незадоволни колку често се случува тоа.
  • Просечното време за жена да доживее оргазам со мастурбација е 4 минути, наспроти 10 до 20 минути преку сексуален однос.
  • На 75% од жените им е потребна додатна стимулација, покрај сексуалниот однос за да доживеат оргазам.
  • 10-15% од жените во САД никогаш не доживеале оргазам.
  • 33% од жените под 25 години не можат да ја пронајдат својата Г-точка.
  • 90% од испитаниците одговориле дека проблемите со доживувањето оргазам се најчесто психолошки.
  • 100% од жените кои не можат да си ја пронајдат својата Г-точка скоро никогаш не доживуваат оргазам.
  • Истражувањата покажуваат дека 67% од жените го лажираат оргазмот.

Факти за женскиот оргазам

Според интернационалното истражување за оргазмот, во рамките на кое е извршено испитување на сензибилноста на различни делови од женското тело, добиени се оценки од 1 до 5 за различните зони. Па така, за главата и вратот добиена е средна оценка 3,5, додека за грбот и рамената 3,2. Градите добиле оценка 3,7, а задникот 3,2. Највисоки оценки имаат вагината (4,0) и клиторисот (4,6), додека најмала оценка имаат нозете и стапалата (2,5).

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар