Еден човек, 35 години и 100.000 чепкалки за заби

Пред околу 35 години, артистот Скот Вивер започнал да работи на оваа неверојатно комплексна скулптура, која ја нарекол „Тркалање низ заливот“ (Rolling through the Bay). Тој и до ден денеска, сè уште продолжува да ја надградува и проширува.Еден човек, 35 години и 100.000 чепкалки за забиОваа скулптура ги претставува знаменитостите и историските локации на Сан Франциско, а за целосно да се разгледа, Скот смислил генијален начин за презентација. Бидејќи ова грандиозно здание е комплексно и се состои од голем број  скулптури, тој користи пинг-понг топчиња со кои прави тури низ „градот“. Според проценките, досега тој има потрошено околу 100.000 чепкалки за заби, собрани од сите краишта на светот, а за изградбата потрошил повеќе од 3.000 часа.


.
„Сум употребувал повеќе брендови на чепкалки, зависно од тоа што сум градел. Многу мои пријатели и роднини ми собираат чепкалки кога се заминати некаде на патување. Како за пример, дрвјата од паркот Голден Гејт се изработени од чепкалки донесени од Кенија, Мароко, Шпанија, Германија и Италија.“
Еден човек, 35 години и 100.000 чепкалки за забиЕден човек, 35 години и 100.000 чепкалки за забиЕден човек, 35 години и 100.000 чепкалки за забиЕден човек, 35 години и 100.000 чепкалки за забиЕден човек, 35 години и 100.000 чепкалки за забиЕден човек, 35 години и 100.000 чепкалки за забиЕден човек, 35 години и 100.000 чепкалки за заби

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

  1. . Reply

    Фасцинантно!

Остави коментар