Девојка се фотографира без облека со цел да докаже дека голотијата не е сексуална

Една жена од Холандија решила преку Инстаграм да ја нагласи стигмата која ја опкружува голотијата. Тоа го направила на многу едноставен начин – ја соблекла облеката и се фотографирала гола.

(1)devojka-se-fotografira-bez-obleka-za-da-dokazhe-deka-golotijata-ne-e-seksualna-kafepauza.mk

Стер има 21 година и патувала низ Австралија без облека. На својот Инстаграм профил таа ги објавувала фотографиите од своето патување. Нејзиниот профил е полн со овие фотографии на кои позира свртена со грб. Сепак, на фотографиите нема ништо сексуално бидејќи целта ѝ била токму тоа.

(2)devojka-se-fotografira-bez-obleka-za-da-dokazhe-deka-golotijata-ne-e-seksualna-kafepauza.mk

„Голотијата прави луѓето да се чувствуваат неудобно. Навистина е тажно тоа што повеќето луѓе не го гледаат задоволството во голотијата на несексуален начин.“

(3)devojka-se-fotografira-bez-obleka-za-da-dokazhe-deka-golotijata-ne-e-seksualna-kafepauza.mk

Ова е на некој начин различен пристап на позитивните кампањи за човечкото тело. Целта на Стер е да им докаже на другите дека човечкото тело не треба да биде објективизирано, туку треба да се слави.

(4)devojka-se-fotografira-bez-obleka-za-da-dokazhe-deka-golotijata-ne-e-seksualna-kafepauza.mk

„Сакав да го променам тоа. Да ширам позитивност за телото преку Инстаграм и да им покажам на луѓето дека голотијата не е сексуална, ниту пак чудна.“

(5)devojka-se-fotografira-bez-obleka-za-da-dokazhe-deka-golotijata-ne-e-seksualna-kafepauza.mk

Стер има над 78.000 следбеници на Инстаграм и се надева дека нејзината популарност ќе ѝ помогне да го промовира натуризмот и убавината на природната состојба.

(6)devojka-se-fotografira-bez-obleka-za-da-dokazhe-deka-golotijata-ne-e-seksualna-kafepauza.mk

„Чувството на слобода, адреналинот, допирот од ветрот на вашата кожа, сето ова е дел од убавите нешта кога сте голи во природа. Моите „голи авантури“ на отворено ме исполнија со среќа, знаење и одлична перспектива за тоа дека треба да уживам во животот. Почнете со мали чекори, во ваш простор, а потоа предизвикајте се. Навистина е убаво кога на себе немате ништо освен насмевка.“

(7)devojka-se-fotografira-bez-obleka-za-da-dokazhe-deka-golotijata-ne-e-seksualna-kafepauza.mk

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

  1. Петар Reply

    „Голотијата не е сексуална“, сака невино да изјави, иако многу добро знае дека баш поради тоа што голотијата е сексуална ќе добие внимание за да си го нахрани нарцисоидното его

Остави коментар