16 чудни факти кои се покажале како вистинити

Секој човек сака да открие нешто ново, необично и неочекувано. Околу нас има толку интересни работи кои понекогаш не ги ни забележуваме. Многу од фактите кои ги читаме на Интернет се погрешни, но на оваа листа ќе најдете некои од најчудните факти кои сепак се покажале како вистинити.

1. Кинезите не можат да пијат млеко бидејќи нивниот организам не поднесува лактоза.

(1)16-chudni-fakti-koi-se-pokazhale-kako-vistiniti-kafepauza.mk

2. Гулабите прават нагли движења со својата глава кога одат за да ја „стабилизираат“ сликата што ја гледаат.

(2)16-chudni-fakti-koi-se-pokazhale-kako-vistiniti-kafepauza.mk

3. Според статистиката, 1,6% од луѓето можат да почувствуваат болка ако гледаат некој друг кој го боли нешто.

(3)16-chudni-fakti-koi-se-pokazhale-kako-vistiniti-kafepauza.mk

4. Кога пациентот добива нов бубрег по пат на трансплантација, неговите бубрези си остануваат во телото.

(4)16-chudni-fakti-koi-se-pokazhale-kako-vistiniti-kafepauza.mk

5. Во Норвешка има кралски пингвин со воен чин. Според чуварите, пингвинот секогаш ги препознавал и се радувал кога ќе ги видел.

(5)16-chudni-fakti-koi-se-pokazhale-kako-vistiniti-kafepauza.mk

6. Во Швајцарија постои закон кој ви забранува да чувате само едно морско прасе како милениче.

(6)16-chudni-fakti-koi-se-pokazhale-kako-vistiniti-kafepauza.mk

7. Близнаците може да имаат различен татко. Денес постојат само 10 пара близнаци кои имаат различни татковци. Едниот пар е во Полска, друг во Шпанија, два пара се во САД и два во Индија.

8. Во Јапонија постојат ракови со чуден дезен на нивниот грб кој изгледа како намуртено лице.

(8)16-chudni-fakti-koi-se-pokazhale-kako-vistiniti-kafepauza.mk

Продолжува на следната страница

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

 1. nekoj Reply

  Алооо дебилиии …
  15. Не само мажите, туку и жените имаат Адамово јаболко. Сепак кај нив не е толку изразено. Жити се ?! Ние дебили сме и мислевме само мажите имаат грло…

  16. Во 1973 година јапонските власти одлучиле да ја променат сината боја на семафорите во зелена. Сега, иако сите семафори во Јапонија се зелени, човечките очи продолжуваат да ги перципираат како сини.

  Па дали имате грам мозок со 16тово ? Вие како еден од доста посетуваните сајтови, можете да си дозволите да поставите ваква глупост ?!
  Прво прочепкајте на гоогле за што се работи па после постирајте … “Човечките очи продолжуваат да ги перципираат како сини” О божеее …
  Се работи за името на бојата старото и новото име… Дебилизам

Остави коментар