Дали знаете зошто мажите клекнуваат на колено кога ја запросуваат жената?

Дали знаете зошто мажите клекнуваат на колено кога ја запросуваат жената?

Традиционалното запросување се одвива така што мажот клекнува на колено и ѝ подарува прстен на жената. Но, дали знаете како всушност дошло до тоа партнерот да треба да клекнува? За жал, не постојат потврдени теоретски извори за овој романтичен гест, но постојат неколку теории за кои се верува дека се точни. Еве за што поточно станува збор.

Дали знаете зошто мажите клекнуваат на колено кога ја запросуваат жената?

1. Религија

Луѓето имаат тенденција да клекнуваат и кога се молат, затоа што тоа е знак на почит и предавање на вишата сила. Сличен гест е и при запросувањето на девојката, односно со ова партнерот ѝ нуди почит. Покрај тоа, бракот сѐ уште е многу поврзан со религијата, па ова има некоја смисла.

2. Традиции во битките

Иако звучи малку чудно, клекнувањето исто така е симбол и на покорување или барање милост.

3. Витештво

Во средниот век витештвото сѐ уште не било мртво и формален начин на додворување била денешната верзија. Клечењето исто така е протокол за многу церемонијални ритуали и обреди, вклучувајќи ги и оние романтичните. Средновековните уметнички дела и литературата покажуваат витези со свиени колена пред нивните владетели во знак на чест и почитување.

4. Практичност

Клечењето на едно колено со прстенот испружен нагоре е совршена висина за саканата да може да ја здогледа неговата убавина. Па, во моментот кога мажите го прават овој гест, тие на својата понежна половина ѝ нудат почит, разбирање и вистинска љубов.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар