Дали чувствувате недостатокот на креативност и непродуктивност? Науката има едноставно решение за овој проблем

Дали чувствувате недостатокот на креативност и непродуктивност? Науката има едноставно решение за овој проблем

Никој не е продуктивен секој ден и секој понекогаш има недостаток на креативност и денови кога едноставно не му оди добро на работа или во приватниот живот.

Дали чувствувате недостатокот на креативност и непродуктивност? Науката има едноставно решение за овој проблем

Иако проблемите со продуктивноста и мотивацијата не се ништо засрамувачко, вистинското мачење се јавува кога овие проблеми траат подолго и кога имате впечаток дека ниту еден метод што го пробувате не помага. Ако и самите сте се нашле во таков проблем, неодамнешната епизода на „MBG“ подкастот може да ви помогне. Стивен Котлер, писател, новинар, претприемач и експерт за продуктивност, откри за „MBG“ едноставен трик што треба да го користат сите оние кои се борат со непродуктивноста и недостатокот на инспирација. Имено, Котлер вели дека проблемот е во тоа што луѓето се спротивставуваат на тоа чувство и се обидуваат да го пробијат, а сè што треба да направат е еден чекор наназад.

„Наједноставниот трик за враќање на креативноста е повлекување и гледање на работите од поширока перспектива“, забележува тој.

Кога гледаме во небото, без да ги стеснуваме очите, се активира парасимпатичкиот нерв, чија функција е да обезбеди витални функции за време на одмор, закрепнување на организмот на дневна основа, за време на болести и напор и за заздравување на телото по опасни ситуации и справување со проблеми. Од друга страна, таканаречениот тунелен вид е поврзан со проширување на зениците кои реагираат на адреналинот во телото, со стеснување на видот и со фиксирање на опасноста.

Истражувањето покажа дека за време на длабока рефлексија, луѓето речиси се одвојуваат од надворешниот свет, прицврстувајќи го погледот кон пошироко видно поле, како што е гледање во празен ѕид или гледање во природа низ прозорец. Затоа, како што сугерира Котлер, многу канцеларии денес се наоѓаат надвор од градовите или имаат пријатен ентериер, со многу растенија и позадини кои имитираат природа.

Иако понекогаш е едноставно невозможно да одвоите време на работа за да се оттргнете од сето тоа и да се опуштите и да добиете инспирација, Котлер забележува дека затоа е важно редовно да поминувате време во природа. Затоа, следниот пат кога ќе почувствувате блокади, непродуктивност, натрупан стрес и неможност да размислувате креативно, прошетајте се во природа и изгубете се гледајќи во небото.

Прочитајте како да ја подобрите креативноста кога работите под притисок од крајни рокови.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар