Цитати на Ентони Хопкинс за животот и времето

Цитати на Ентони Хопкинс за животот и времето

Роден на 31 декември 1937 година, Сер Ентони Хопкинс е еден од најистакнатите холивудски актери, а неговиот успех се должи на напорната работа. Во продолжение прочитајте ги неговите најпознати цитати за животот.

Цитати на Ентони Хопкинс за животот и времето

„Мојата филозофија е: Не се грижам што луѓето велат за мене и што мислат за мене. Јас сум тоа што сум и го правам тоа што го правам. Не очекувам ништо и прифаќам сè. Тоа го прави животот многу полесен.“

„Животот е тежок, но само треба да станете од креветот, да излезете и да го направите тоа.“

„Денес е денот за кој бев загрижен вчера.“

„Во одредени моменти од нашиот живот добиваме мали сигнали кои велат – ова е твое ако го сакаш .“

„Нема кратенка до среќата, треба да го живеете сопствениот живот.“

„Животот е толку краток, извонреден и полн со ужаси, но јас сакам сето тоа да го видам. Затоа ја напуштив мојата удобна зона.“

„Сè е случајно и нема гаранции.“

„Фасциниран сум од фактот што не можеме да го сфатиме времето.“

„Магичната, натприродна сила што постојано нè придружува е времето. Не можеме ни да го сфатиме. Времето е таква илузија, тоа е толку чудна работа.“

Откако ги прочитавте овие цитати, можеби ќе сакате да ги прочитате и најдобрите цитати на Серена Вилијамс за успехот.

Извор: goalcast.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар