Чудо на природата - неверојатни албино животни

Чудо на природата – неверојатни албино животни

Албино животните се многу ретки во природата и човекот уште од античко време бил фасциниран од нив. Во некои култури се сметале за свети животни и биле основа на едни од најголемите легенди и митови. Поради нивната уникатност, албино животните и ден денес се најголемата атракција во зоолошките и циркусите низ светот.

Чудо на природата - неверојатни албино животни

Албинизмот е еден вид вродено хипопигментарно нарушување, кое се карактеризира со делумен или целосен недостаток на пигментот меланин во очите, кожата и косата. Тој се наследува преку рецесивни гени и досега е откриен кај цицачите (вклучувајќи ги и луѓето), рибите, птиците, рептилите и водоземните животни.Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

 1. Коментатор Reply

  Самоедот не е албино.

 2. me Reply

  tie sto imaat crveno oci – samo tie se albino
  zatoa sto kaj albino zivotnite nema sinteza na pigmenti, taka da bojata na irisot e crvena poradi krvnite sadovi a ne poradi pigmentot, taka da onie so dr boja na oci osven crvena – ednostavno se takvi genetski 🙂

  • Моника Трајковска Reply

   Се согласувам за црвената боја, но не се појавува кај сите албино животни. Се зависи од наследниот материјал – очите кај нив можат да бидат и розеви, светло сини или сиви. Во некои случаи има минимално влијание, па тие добиваат само невообичаена боја…

 3. mile Reply

  lisicata i samojedot ne se albino

Остави коментар