Археолозите пронашле алати стари 700 години создадени од страна на мајмуните

Археолозите пронашле алати стари 700 години создадени од страна на мајмуните

Изгледа човештвото не е единствениот вид кој успеал да влезе во камената доба. Познато е дека мајмуните како шимпанзо, капучин и макаки користеле камени алати за нивните потреби, но неодамнешните откритија ги натерале научниците да погледнат кон една важна страница од животинската историја од сосема друг аспект.

Археолозите пронашле алати стари 700 години создадени од страна на мајмуните

Барајќи ги живеалиштата на мајмуните, научниците од Универзитетот Оксфорд нашле многу камени алати направени за работа. Извршена е проценка дека овие предмети пронајдени во Бразил се стари не помалку од 700 години и несомнено се изработени од страна на мајмуните капучин. Се чини дека овие мали мајмуни ја откриле употребата на чеканот и длетото многу порано отколку што можеме да си замислиме. Имено, бразилските капучин мајмуни ги користеле овие камени алати за да отвораат индиски ореви.

Археолозите пронашле алати стари 700 години создадени од страна на мајмуните

Ова е најраниот археолошки пример на употреба на алати од страна на мајмуните надвор од Африка. Постојат уште некои археолошки докази кои покажуваат дека дивите макаки мајмуни на брегот на Тајланд користеле камени алати со децении за да ги отвораат школките и оревите.

Археолозите пронашле алати стари 700 години создадени од страна на мајмуните

Мајкл Хаслам, автор на овој проект, кој се посветил на археологија на приматите, смета дека ова откритие може да го смени нашиот поглед на животинскиот развој и еволуција. Научникот дури и ја предложува теоријата дека нашите предци ги научиле нивните работни вештини од древните мајмуни.

Археолозите пронашле алати стари 700 години создадени од страна на мајмуните

Ова фасцинантно откритие го доведува до прашање досегашниот факт дека луѓето се првите создавачи на оваа планета. Во продолжение, погледнете го следново видео во кое ќе можете да видите дел од ова неверојатно истражување.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

 1. jas Reply

  Како тоа 700 години стари? Ако се толку години стари, што не е ни најмалку стара историја, големи се шансите да се од човек.
  „…се стари не помалку од 700 години и несомнено се изработени од страна на мајмуните капучин…“
  Фино проверувајте што преведувате.

  • Моника Трајковска Reply

   Информациите се точни и проверени. Можете слободно да го погледнете видеото на крајот кое е објавено од страна на Универзитетот Оксфорд за подетално објаснување.

Остави коментар