Ако ја посетувате Малта, овие факти би требало да ги знаете

Малта е една од најатрактивните дестинации последниве години и има зошто е така. Таму има за секого по нешто: од луди забави, до историски локации, недопрена природа и место за целосна релаксација. Буквално за сечиј вкус. Доколку и вие сакате да ја посетите, ова се основните информации кои треба да ги знаете.

1-Ako-ja-posetuvate-Malta-ovie-fakti-bi-trebalo-da-gi-znaete-kafepauza.mk

1. Малта не е остров туку архипелаг составен од 7 мали острови. Малта и Гозо се најголеми и тие се населени, Комино е исто така поголем меѓутоа не е населен, туку се состои од луксузен комплекс. Другите 4 се комплетно ненаселени.

2-Ako-ja-posetuvate-Malta-ovie-fakti-bi-trebalo-da-gi-znaete-kafepauza.mk

2. Пештерата Калипсо најверојатно е местото каде Хомер ја напишал Одисеја.

3. Малта е само 80 километри оддалечена од Сицилија.

3-Ako-ja-posetuvate-Malta-ovie-fakti-bi-trebalo-da-gi-znaete-kafepauza.mk

4. Возат од левата страна.

4-Ako-ja-posetuvate-Malta-ovie-fakti-bi-trebalo-da-gi-znaete-kafepauza.mk_

5. Станала држава во 1964 година, претходно била британска колонија.

6. Шпицот на летната сезона трае до средина на есента.

6-Ako-ja-posetuvate-Malta-ovie-fakti-bi-trebalo-da-gi-znaete-kafepauza.mk

7. Во Малта се снимени голем број холивудски филмови. Дел од нив се: „Троја“, „Игра на тронови“, „Гладијатор“ и „Капетан Филипс“.

7-Ako-ja-posetuvate-Malta-ovie-fakti-bi-trebalo-da-gi-znaete-kafepauza.mk

8. Малта нема ниту една река, шума или планина.

8-Ako-ja-posetuvate-Malta-ovie-fakti-bi-trebalo-da-gi-znaete-kafepauza.mk

9. Главниот град Валета е првиот плански направен град. Изграден е во 1565 година од Св. Јован од Ерусалим. Целиот град е направен за 15 години и го држи рекордот за најбрзо изграден град.

9-Ako-ja-posetuvate-Malta-ovie-fakti-bi-trebalo-da-gi-znaete-kafepauza.mk

10. Азурниот прозорец е природна карпа, по која не е препорачливо да одите, но таму можете да пливате.

11. Англискиот е официјален јазик како и малтешкиот кој е многу сличен на арапскиот.

Бонус совет: Не пцујте во кафулињата и рестораните, големи се шансите балканец да е келнерот.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Студент на катедрата за Општа и компаративна книжевност. Голем гурман, обожувач на уметноста и кафехоличар. Секогаш се интересира за нови погледи на светот и затоа има немирен дух. Задолжително наоѓа слободно време кое го поминува со нејзиното домашно милениче и да се напие макар една шолја кафе со пријателките.

Поврзани содржини

Остави коментар