9 идилични села во Швајцарија

9 идилични села во Швајцарија

Швајцарија е позната по својата живописна убавина. Доколку сакате да појдете на еден релаксирачки одмор и да впиете позитивна енергија од оваа земја, топло ви ги препорачуваме овие прекрасни швајцарски села.

Венген

Мирното швајцарско село Ванген е прекрасно место со долга историја. Домаќин е на познатото скијачко натпреварување „Lauberhorn Run“, а годишно го посетуваат илјадници вљубеници во овој спорт.

9 идилични села во Швајцарија

Алтштетен

Оние кои обожаваат да го поминуваат своето време надвор, мораат да го посетат селото Алтштетен. Можете да ги шетате убавите улички на местото, да појдете на шопинг, да направите тура за да дознаете нешто повеќе за историјата на селото, да појдете на планинарење или да уживате во панорамата од специјализираното вовче кое ќе ве води на обиколка.

9 идилични села во Швајцарија

Интерлакен

Сместено помеѓу двете прекрасни езера Бриенц и Тун, Интерлакен е прекрасно место за бегство од секојдневните обврски. Ќе се воодушевите од неговата убавина, а лесно е достапно со воз.

9 идилични села во Швајцарија

Гимелвалд

Иако во Гимелвалд  живеат само 130 луѓе, ова место има што да им понуди на туристите кои го посетуваат. Можете да престојувате во неколкуте пријатни хотели и мотелчиња.

9 идилични села во Швајцарија

Шпиц

Сместено на брегот на езерото Тун, Шпиц е прилично големо село. Главна атракција се водените спортови, заедно со замокот кој можете да го посетите со некоја тура. Овде морате да го пробате локалното вино.

9 идилични села во Швајцарија

Лојкербад

Лојкербад има долга историја, а се верува дека местото постои уште од 4-тиот век пред нашата ера. Локалните топли извори ги примамуваат туристите да дојдат да уживаат во придобивките од термалните бањи.

9 идилични села во Швајцарија

Андермат

Ова село е доста популарно во скијачката сезона, но е и одлична алтернатива за летото, доколку сакате да си го поминете одморот релаксирајќи се во прекрасната природа.

9 идилични села во Швајцарија

Гриндервалт

Прекрасно село, кое е лесно достапно со воз. Во текот на годината во него се одржуваат голем број настани и фестивали.

9 идилични села во Швајцарија

Мурен

Малото село Мурен е тешко достижно, но вреди за маката. Рестораните имаат прекрасен поглед кон планините и снежните врвови.

9 идилични села во Швајцарија


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар