8 видови летни обувки кои ги повредуваат вашите нозе

8 видови летни обувки кои ги повредуваат вашите нозе

Летото е одлично време за експерименти и едноставно не можете да го поминете без нови обувки. Сепак, најдобро е да запомните дека чевлите не само што треба да одговараат на вашата облека, туку треба да бидат и добри за вашето здравје. Погледнете ги следниве 8 видови летни обувки кои ги повредуваат вашите нозе.

1. Патики

(1)8-vidovi-letni-obuvki-koi-g-povreduvaat-vashite-noze-kafepauza.mk

Предности:
 • Лесни
 • Удобни
 • Сè наменски
Недостатоци:
 • Рамна подлога

Рамната подлога на чевлите не може да го апсорбира шокот кога вашите стапала „удираат“ на земјата. Ова предизвикува неудобност во колената и стапалата.

Совет: Кога купувате патики, секогаш обрнете внимание на нивната подлога, но сепак најдобро е да одберете ортопедски. Немојте никогаш да вежбате во вакви обувки и избегнувајте да ги носите постојано.

2. Влечки со потпетица

(2)8-vidovi-letni-obuvki-koi-g-povreduvaat-vashite-noze-kafepauza.mk

Предности:
 • Визуелно ви ги издолжуваат нозете
 • Ги прават глуждовите потенки
Недостатоци:
 • Нестабилност

Овие чевли немаат ремчиња кои го фиксираат стапалото.

Совет: Немојте да ги носите често. Влечките се добри за на плажа, но кога одите во град може да предизвикаат пукање на петиците.

3. Еспадрили

(3)8-vidovi-letni-obuvki-koi-g-povreduvaat-vashite-noze-kafepauza.mk

Предности:
 • Удобни и лесни
 • Ѝ дозволуваат на кожата да дише
Недостатоци:
 • Рамна подлога

Дизајнот на овие чевли не ја нуди правилната потпора на стапалото, па најдобро е да не ги носите долго.

 • Не се водоотпорни

Овој стил не е за врнежливи лета.

 • Не траат долго

Подлогата може да се деформира за многу кратко време.

Совет: Одберете модел со врвки и не заборавајте на ортопедската подлога.

4. Апостолки

(4)8-vidovi-letni-obuvki-koi-g-povreduvaat-vashite-noze-kafepauza.mk

Предности:
 • Лесни за обување/собување
 • Отпорни на вода и песок
Недостатоци:
 • Тенка подлога, не пружат поддршка на стапалото
 • Не штитат од повреди
 • Стапалата брзо се заморуваат
 • Создаваат здебелување на кожата меѓу прстите

Совет: Оставете ги овие чевли за на базен или плажа и дајте им предност на обувките со подебела подлога.

Продолжува на следната страница…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар