8 неверојатни нешта кои докажуваат дека нашето тело е најелаборативниот систем во светот

5. Сме изгледале како мали вонземјани

8 неверојатни нешта кои докажуваат дека нашето тело е најелаборативниот систем во светот

Научниците тврдат дека човекот минува низ секоја фаза на еволуцијата додека се наоѓа во матката. Поради ова имаме опашка, жабри и прсти со мрежа.

6. Белите крвни зрнца секогаш бараат „натрапници“

Белите крвни зрнца се како армија со разни оддели за борење против опасности. И овде не станува збор само за бактерии. На фотографијата се гледа црв кој е нападнат од бели крвни зрнца кои се справуваат со повеќеклеточни закани, како паразити.

7. Забите се покриени со цела цивилизација бактерии

8 неверојатни нешта кои докажуваат дека нашето тело е најелаборативниот систем во светот

Сите знаеме дека постои забниот камен, но не знаеме што всушност тој претставува. Ова се бактерии кои произведуваат розова супстанца која е киселина. Во првите неколку часови се неутрализира со плунката, а потоа станува погуста, па плунката не може да влезе внатре и киселината почнува да го разјадува забот. Ова предизвикува кариес.

8. Имаме аура

8 неверојатни нешта кои докажуваат дека нашето тело е најелаборативниот систем во светот

Постои метод со кој можат да се фотографираат невидливи гасови, честички и текови предизвикани од телото и е наречен Шлиренова фотографија. Со други зборови, можеме да видиме некој вид школка околу нас и мешавина од честички и миризби. Школката на секоја личност е различна.

Погледнете ги и овие неверојатни факти за женското тело.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар