8 детали во вашиот изглед што може да откријат сè за вас

8 детали во вашиот изглед што може да откријат сè за вас

Научниците велат луѓето формираат прв впечаток за некого и одлучуваат дали е доверлив или не за околу 100 милисекунди. За тоа време, го проценувате неговиот социјален статус, интелигенција и успехот. Дали знаевте дека е можно да се открие колку сте пријателски настроени од обликот на јаболчната коска? Дури и кога не зборувате ништо, вашиот изглед открива многу за вашите карактеристики.

1. Црвенилото на лицето може да биде корисно

8 детали во вашиот изглед што може да откријат сè за вас

Луѓето кои лесно поцрвенуваат, честопати не ја сакаат оваа карактеристика кај себе. Сепак, црвенилото пренесува позитивни емоции на луѓето околу нив. Прво, невозможно е да се имитира црвенилото и тоа им покажува на другите луѓе дека сте искрени.

Второ, црвенилото ја зголемува привлечноста во очите на спротивниот пол. Црвенилото значи дека луѓето се срамежливи и не многу самоуверени. Потенцијалните партнери им веруваат на овие луѓе многу повеќе отколку на луѓето кои не поцрвенуваат.

2. Папокот е поврзан со успехот во спортот

8 детали во вашиот изглед што може да откријат сè за вас

Висината на папокот е поврзана со тоа колку сте успешни во спортот. Колку е повисок папокот, толку побрзо можете да трчате. А, некој што има низок папок, може да биде одличен пливач. Станува збор за центарот на гравитација: одличните тркачи имаат повисок центар на гравитација од обичните луѓе.

3. Желбата за слатка храна открива многу за нечиј карактер

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sofia Vergara (@sofiavergara)

Да се биде љубител на слатка храна не е толку лошо колку што изгледа. Се разбира, забите и обликот на вашето тело може да страдаат, но луѓето околу вас ќе ве сакаат.

Работата е во тоа што луѓето мислат дека оние што сакаат слатка храна се симпатични, пријателски настроени и искрени.

4. Чевлите ја откриваат емоционалната состојба на нивниот сопственик

8 детали во вашиот изглед што може да откријат сè за вас

Психолозите од Канзас велат дека чевлите можат да кажат многу повеќе за вас отколку вашето резиме. Научниците ги прашале студентите и откриле што мислат младите за сопствениците на одредени видови чевли. Еве само неколку од заклучоците до кои дојдоа:

  • Вознемирените луѓе сакаат тесни чевли. Нивните чевли се обично нови и изгледаат совршено (дури и ако времето е ужасно). Тие се грижат за својот изглед и за тоа што мислат другите за нив.
  • Практичните и функционални чевли значат дека некое лице е љубезно. Не им е проблем да се појавуваат во јавноста во стари патики – удобноста им е најважна.

5. Скриената постпородилна депресија може да се открие од говорот на телото на мајката

8 детали во вашиот изглед што може да откријат сè за вас

Според експертите, некои мајки не сакаат да признаат колку се навистина исцрпени. Но, психолозите најдоа начин да го утврдат нивото на стрес кај младите мајки. Тие го набљудуваат начинот на кој мајките ги држат своите бебиња.

Жените кои ги држат своите бебиња во десната рака се подложни на стрес и често имаат постпородилна депресија, а мајките кои ги држат своите бебиња во левата рака се емотивно постабилни.

6. Начинот на јадење е поврзан со вашиот темперамент

8 детали во вашиот изглед што може да откријат сè за вас

Според Џулиет Богосијан, експерт за однесувањето во исхраната, навиките во исхрана можат да ви помогнат да откриете многу за другите луѓе:

  • Луѓе што јадат бавно: Овие луѓе се смирени и сакаат да го користат своето време за да го вкусат секој момент.
  • Луѓе што јадат брзо: Овие луѓе се добри во справувањето со повеќе задачи истовремено и во завршувањето на обврските во дадениот рок. Тие се секогаш во брзање и се многу натпреварувачки настроени.
  • Пребирливи луѓе: Овие луѓе сакаат да останат во својата удобна зона, не сакаат да ризикуваат и имаат страв од неуспех.
  • Изолационисти: Овие луѓе сакаат да ги јадат различните делови од оброкот одделно и имаат тенденција да бидат ориентирани кон детали и се стремат кон совршенство.

7. Грицкањето нокти е знак на перфекционизам

8 детали во вашиот изглед што може да откријат сè за вас

Грицкањето на ноктите и тропкањето на ногата отсекогаш се сметале за лоши навики што настануваат поради нервоза. Но, современите научници велат дека овие навики се всушност знаци на перфекционизам.

Перфекционистите сакаат да ги грицкаат ноктите, не затоа што се вознемирени, туку затоа што се загрижени бидејќи не се зафатени со ништо. Овие луѓе мислат дека секоја минута од нивниот живот треба да биде корисна. Во која било ситуација (стрес, досада, чекање), перфекционистите ќе сторат сè освен да седат неподвижно.

Но, научниците напоменуваат дека ваквото однесување не е нормално затоа што да се биде мрзлив е исто така добро за вашето здравје.

8. Бојата на очите е поврзана со личните квалитети

8 детали во вашиот изглед што може да откријат сè за вас

Научниците од Универзитетот во Еребру, Шведска откриле дека истите гени кои ги формираат фронталните лобуси влијаат на бојата на очите. Во фронталните лобуси има центри за однесување – што значи дека луѓето со иста боја на очите би можеле да имаат исти животни вредности.

Кога ќе се запознаете со некого, погледнете го во очи – можеби сте сретнале сродна душа.

Бонус: Нега на стапалата

8 детали во вашиот изглед што може да откријат сè за вас

Чистите и мазни стапала се еден од знаците на негувана дама. Во текот на есента и зимата е лесно да ги скриете петиците, но штом ќе дојде летото, овој проблем треба да се реши. Луѓето можат многу лесно да ги забележат вашите груби стапала. Пилингот и хидратантните кремови се важен дел од вложувањето во вашиот изглед.

Прочитајте кои необични карактеристики може да бидат знак на висок коефициент на интелигенција.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар