7 знаци дека имате ниска самодоверба

7 знаци дека имате ниска самодоверба

Ниската самодоверба е нешто со кое никој не треба да се справува. Не само што може да ве спречи да уживате во животот, туку исто така може да го наруши вашето ментално здравје и да доведе до проблеми како депресија и вознемиреност. Откријте кои знаци кои покажуваат дека страдате од ниска самодоверба за да можете да бидете повеќе свесни за тоа.

1. Не прифаќате комплименти

7 знаци дека имате ниска самодоверба

Скромноста е навистина добра особина, но во умерена количина. Ако се однесувате премногу скромно, тоа може да значи дека не верувате доволно во себе. Обидете се да разликувате кога треба да бидете скромни, а кога да прифатите дека сте направиле одлична работа.

2. Се сметате себеси за просечна личност

7 знаци дека имате ниска самодоверба

Личноста која не се вреднува доволно не верува дека вреди многу. Таквата личност смета дека не е способна за многу работи и кога ќе заврши некоја тешка задача мисли дека тоа го направила затоа што е лесно, дури и ако навистина многу се потрудила.

3. Мислите дека другите ги забележуваат само вашите недостатоци и ве осудуваат

7 знаци дека имате ниска самодоверба

Човекот со ниска самодоверба постојано се критикува и мисли дека другите ја гледаат само неговата лоша страна и го исмеваат, иако тоа може да нема апсолутно никаква врска со реалноста.

4. Секогаш спомнувате туѓи мислења

7 знаци дека имате ниска самодоверба

Сигурен знак дека не верувате во себе е стравот да го искажете своето мислење. Полесно е да се повикате на мислењата на другите кои, според вашето мислење, се поавторитативни луѓе затоа што ги сметате за повредни од вас.

5. Никогаш не се „разгалувате“

7 знаци дека имате ниска самодоверба

Луѓето кои не се вреднуваат доволно, ретко прават нешто само за задоволство. Тие би помислиле на милион причини да не направат нешто што навистина сакаат да направат, дури и ако се чувствуваат малку посреќни поради тоа. Сепак, одличен начин да се борите против ниската самодоверба е да правите работи во кои навистина уживате.

6. Се споредувате себеси со другите, мислејќи дека тие се подобри

7 знаци дека имате ниска самодоверба

Ако постојано мислите дека некој може да стори нешто подобро од вас, дефинитивно треба да поработите на вашата самодоверба. Психолозите советуваат да престанете да се споредувате себеси со другите затоа што таквите споредби не само што се штетни, туку тие исто така се засноваат на лажни претпоставки.

7. Никогаш не пробувате нови работи затоа што се плашите дека нема да успеете

7 знаци дека имате ниска самодоверба

Личностите со ниска самодоверба имаат многу голем страв од неуспех, поради што тие повеќе сакаат да следат докажани патеки отколку да пробуваат нешто ново. Таквите луѓе се многу чувствителни, па дури и неуспехот што изгледа апсолутно безопасно ја намалува нивната самодоверба уште повеќе.

Погледнете ги овие 6 трикови за подобрување на вашата самодоверба и за соочување со тешкотиите во животот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар