7 загатки што можат да ви помогнат брзо да ги наоѓате изгубените работи

7 загатки што можат да ви помогнат брзо да ги наоѓате изгубените работи

Дали секогаш ги барате вашите клучеви, телефон или можеби не можевте да си го најдете едниот чорап денес? Можеме да ви помогнеме! За да ги решите овие загатки ќе мора да барате изгубени работи, а тоа претставува одлична вежба за мозокот, но и за вашата моќ за забележување. Никогаш повеќе нема да изгубите нешто! Обидете се да ги решите следниве загатки и да ги најдете изгубените работи кои на прв поглед се чини дека воопшто не постојат…

1. Каде е сопругата на фармерот?

7 загатки што можат да ви помогнат брзо да ги наоѓате изгубените работи

Фармерот е многу нервозен поради тоа што не може да си ја најде сопругата. Помогнете му да ја најде. Човекот чувствува дека таа е некаде во близина.

 • Одговор

  7 загатки што можат да ви помогнат брзо да ги наоѓате изгубените работи

2. Побегнат убиец

7 загатки што можат да ви помогнат брзо да ги наоѓате изгубените работи

Телохранителот на еден од господата се крие во позадина. Најдете го, бидејќи само тој може да го спаси неговиот шеф.

 • Одговор

  7 загатки што можат да ви помогнат брзо да ги наоѓате изгубените работи

3. Најдете го астрономот

7 загатки што можат да ви помогнат брзо да ги наоѓате изгубените работи

Астрономот си заминал без да се поздрави. Децата се сигурно дека тој е сѐ уште некаде во собата. Помогнете му да го најде, бидејќи само тој може да ги реши мистериите на универзумот.

 • Одговор

  7 загатки што можат да ви помогнат брзо да ги наоѓате изгубените работи

4. Помогнете ѝ на гуската

7 загатки што можат да ви помогнат брзо да ги наоѓате изгубените работи

Итрата лисица влегла во фармата и почнала безмилосно да ги убива гуските. Но, таа не знаела дека има куќичка за куче токму од таа причина. Спасете ја гуската и најдете го кучето кое ќе го избрка предаторот.

 • Одговор

  7 загатки што можат да ви помогнат брзо да ги наоѓате изгубените работи

5. Опасност за ловецот

7 загатки што можат да ви помогнат брзо да ги наоѓате изгубените работи

Додека ловел лос, Стивен не се посомневал дека му се заканува некаква опасност. Најдете ја заканата и спасете го ловецот.

 • Одговор

  7 загатки што можат да ви помогнат брзо да ги наоѓате изгубените работи

6. Смртта на гуските

7 загатки што можат да ви помогнат брзо да ги наоѓате изгубените работи

Додека се шетале, овие гуски не ни замислувале што може да им се случи. Брзо најдете ја заканата и спасете ги кутрите птици.

 • Одговор

  7 загатки што можат да ви помогнат брзо да ги наоѓате изгубените работи

7. Што има за вечера?

7 загатки што можат да ви помогнат брзо да ги наоѓате изгубените работи

Готвачот не може да се сети каде го ставил месото што треба да го зготви за вечера. Најдете го животното што ќе биде послужено за вечера како главно јадење.

 • Одговор

  7 загатки што можат да ви помогнат брзо да ги наоѓате изгубените работи

Обидете се да ги решите и следниве 12 интересни загатки кои се одлична вежба за вашиот мозок.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар