87-годишна баба користи Пејнт на неверојатен начин

87-годишна баба користи Пејнт на неверојатен начин

Некои баби сакаат да поминуваат време во својата градина. Други пак, сакаат да плетат. Но 87-годишната Конча Гарсија Заера има хоби кое е невообичаено помеѓу нејзините пријатели. Таа црта, но ја користи алатката Пејнт на Мајкрософт. Таа ја открила програмата откако нејзините деца ѝ подариле компјутер и уште веднаш почнала да ја користи.

87-годишна баба користи Пејнт на неверојатен начин

„Мојот сопруг се разболе и требаше да се грижам за него, па не можев често да излегувам. Почнав да цртам мали нешта – куќа, па планина и чекор по чекор додавав детали, а крајниот резултат беше нешто убаво.“

87-годишна баба користи Пејнт на неверојатен начин

„Речиси и да немам имагинација, па црпев инспирација од разгледниците кои ми ги испраќаше сопругот или од цртежи коишто ми се допаѓаа.“

87-годишна баба користи Пејнт на неверојатен начин

На Конча ѝ се потребни околу 2 недели за еден цртеж и таа навистина се фокусира на деталите.

87-годишна баба користи Пејнт на неверојатен начин

На почетокот ги објавувала своите дела на Фејсбук, но една од нејзините внуки ѝ предложила да направи профил на Инстаграм. На 9-ти март имала околу 300 следбеници. Денес ја следат повеќе од 100.000 луѓе.

87-годишна баба користи Пејнт на неверојатен начин

„Не разбирам зошто моите цртежи привлекуваат толку внимание. Мислам дека се навистина едноставни.“

87-годишна баба користи Пејнт на неверојатен начин

Преминете на следната страница за повеќе од нејзините неверојатни ремек-дела…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар