7 работи што не сте ги знаеле за седиштето на Apple

7 работи што не сте ги знаеле за седиштето на Apple

Од отворањето во 2017 година, Apple Park не престанува да предизвикува воодушевување. Поради специфичните придобивки, многумина ја нарекуваат и најдобрата работа во светот.

7 работи што не сте ги знаеле за седиштето на Apple

1. Apple Park е седиште на Apple Inc. кој се наоѓа во One Apple Park Way во Калифорнија и има форма на круг. Некои го споредуваат овој симбол на бесконечност дизајниран од архитектот Норман Фостер со огромна крофна, додека други тврдат дека тој изгледа како вселенски брод од птичја перспектива.

2. Кружната четирикатна зграда има канцелариски простор од околу 260 000 квадратни метри. Зградата се наоѓа на земјиште од 71 хектар, а повеќето – околу 80 проценти – е покриено со трева, дрвја и друго зеленило. Во рамките на паркот има вештачко езерце.

3. Ова е една од најодржливите зелени згради во светот – покривот на зградата е покриен со соларни панели кои можат да произведат 75 проценти од енергијата потребна за функционирање на сите системи. Останатото се добива преку еколошки решенијa.

4. Секој овде има место за своето домашно милениче. Иако паркот има околу 12.000 вработени, изградени се повеќе од 14.000 подземни места за паркирање. Исто така, тие се на околу десетина минути пешачење од влезот на зградата за да ги охрабрат вработените на физичка активност.

7 работи што не сте ги знаеле за седиштето на Apple

5. Зградата има седум кафулиња од кои најголемото е наменето за 3.000 вработени. Исто така има и ресторан со 1.750 места на располагање што може да послужи 15.000 порции секој ден. Во рамките на паркот има центар со теретана, а вработените имаат на располагање 1000 велосипеди за движење околу имотот.

6. Во рамките на паркот има кино, наречено по починатиот основач на компанијата Стив Џобс и има 1000 слободни работни места. Ова е местото каде што Apple ги воведува сите свои нови уреди во светот. Стив Џобс беше детално вклучен во изборот на дизајнот на зградата и материјалите што ќе се користат во него, но не го доживеа поставувањето на темелот.

7. Се проценува дека околу 5 милијарди долари биле потрошени за изградбата од кои само 160 милиони се потрошени за набавка на земјиште во Купертино. Патем, тоа седиште е оддалечено само 2 километри од поранешното седиште на Apple.

Прочитајте ги и овие 7 факти за една убава европска земја која до пред 30 години не емитуваше ТВ-програми во четврток.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар