7 познати личности кои јавно прозбореле за нивните ментални нарушувања

Понекогаш е навистина тешко да си признаете дека имате проблеми, особено ако не се очигледни. Ова важи и за холивудските ѕвезди кои наводно не би требало да се грижат за ништо. Сепак, и тие се само луѓе, а некои од нив решиле јавно да прозборат за своите ментални проблеми со цел да ја подигнат свесноста за нив.

1. Мараја Кери: Биполарно нарушување

7 познати личности кои јавно прозбореле за нивните ментални нарушувања

Неодамна Мараја изјавила дека ја криела својата дијагноза цели 17 години бидејќи се плашела дека ќе ѝ ја уништи кариерата. Во 2001-ва година завршила во болница по нервен слом и психичко истрошување. Тогаш била дијагностицирана со биполарно нарушување. Оваа болест е карактеризирана со добро расположение и позитивна енергија следени од депресија и губење мотивација. Последните 2 години биле најтежок период од нејзиниот живот. Тогаш решила да се отвори за нејзиниот проблем и да започне со лекување.

2. Џ. К. Роулинг: Депресија

7 познати личности кои јавно прозбореле за нивните ментални нарушувања

Познатата писателка признала дека по разводот со нејзиниот прв сопруг останала без пари, била во депресија и имала суицидни мисли. Ја спасиле нејзината ќерка и нејзиниот лекар. Таа ја опишува депресијата како отсуство на какви било чувства, како и губење секаква надеж дека некогаш ќе се чувствува подобро.

3. Дејвид Бекам: Опсесивно компулсивно нарушување

7 познати личности кои јавно прозбореле за нивните ментални нарушувања

Кога Бекам ќе влезе во хотелска соба, не може да се опушти сè додека сите работи не се на своето место. Ова нарушување е состојба каде што луѓето постојано ги проверуваат работите и мораат да повторуваат одредени рутини одново и одново. Сите нешта во неговиот дом мора да се наоѓаат на своето место, вклучувајќи ја и храната во фрижидерот.

Продолжува на следната страница

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар