7 храбри жени кои во моментов го менуваат светот

7 храбри жени кои во моментов го менуваат светот

Сите им се восхитуваме на добитничката на Нобелова награда Марија Кири, мајката на програмирањето Грејс Хопер, иницијаторот на движењата за граѓански права Роси Ли Паркс… Но, и денес во модерното време постојат жени кои ја менуваат историјата. Жени што можат на сите да им бидат инспирација. Тие се силни, храбри и љубезни жени чиишто имиња ќе се паметат и 100 години отсега, а овие се нивните неверојатни приказни…
7 храбри жени кои во моментов го менуваат светот

Надја Мурад

Надја е 26-годишна жена која во 2018-та година ја освоила Нобеловата награда за мир. Ја добила оваа престижна награда за информирање на јавноста за страшната ситуација на језуитските жени во Ирак. За жал, Надја Мурад овие информации ги добила од сопствено искуство. Во период од само 21 година, преживеала сексуално ропство во Исламските држави. После 3 месеци живот во пекол, успеала чудесно да побегне. Заедно со другите бегалци стигнала во Германија каде што ги споделила своите искуства, напишала книга и станала активистка за граѓански права. Надја одлучила да направи сè што може за да го спречи патењето на другите жени во нејзината земја.

„Терористите никогаш не би можеле да замислат дека некоја језуитска жена би била доволно храбра за на целиот свет да му раскаже детали за тоа што ни прават. Ние ги предизвикуваме, не дозволуваме нивните злосторства да останат тајна. Секогаш кога ја кажувам својата приказна, се чувствувам како да ги лишувам терористите од нивните моќи“, вели Надја.

View this post on Instagram

A post shared by The Economist 1843 (@1843mag) on

Мелинда Гејтс

Мелинда е филантроп, деловна жена и сопруга на Бил Гејтс. Заедно со него основала добротворно здружение кое денес е едно од најголемите во светот. Мелинда и нејзиниот сопруг донирале повеќе од 40 милијарди долари за да ја подобрат здравствената нега, да го уништат гладот во сиромашните земји и да се борат против тешки болести.

Неодамна нејзин приоритет станал помагањето на жените во далечниот свет. Таа говори за планирање семејство, контрацепција и право на образование. Исто така, ги поттикнува деловните жени, односно е вистински пример за активистка која се грижи за другите.

„Мислам дека независните жени ќе го променат нашиот свет“, вели Мелинда.

View this post on Instagram

A post shared by Melinda Gates (@melindafrenchgates) on

Малала Јусафзаи

Целиот свет почнал да зборува за Малала Јусафзаи кога оваа пакистанска девојка имала само 11 години. Во тоа време имала блог на кој го опишувала својот живот во талибански режим и јавно зборувала за ограничениот пристап до образование во нејзината земја. Била многу храбра за своите години, па затоа и симпатизерите на радикалното исламско движење не ги поднесувале нејзините критики. Во 2012-та година сакале да ја убијат: Талибанците дошле до нејзиниот училиштен автобус и почнале да ја бараат викајќи: „Која е Малала?“ Таа бестрашно одговорила: „Јас сум Малала“ и тогаш ѝ пукале во глава. Подоцна рекла: „Тој ден, сите мои стравови умреа.“
Лекарите ја спасиле Малала и кога закрепнала, успеала да ја раскаже нејзината приказна. Знаејќи дека во светот има 57 милиони деца (од кои 31 милион девојчиња) кои не одат на училиште, сега прави сè што може за тоа да се промени. Бидејќи повторно била покрената расправа за образованието во земјите во развој, Малала во 2014-та година ја добила Нобеловата награда за мир и со тоа станала најмлада добитничка на оваа награда.

View this post on Instagram

A post shared by Malala Fund (@malalafund) on

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Психолог кој најдобро се изразува преку пишаниот збор. Нејзиниот личен лајтмотив гласи: „Остани своја и поинаква бидејќи само така ќе блеснеш во полн сјај!“

Поврзани содржини

Остави коментар