5 ритуали што треба да ги направите на рамноденицата оваа сабота за да зачекорите поздраво во пролетта

5 ритуали што треба да ги направите на рамноденицата оваа сабота за да зачекорите поздраво во пролетта

Секоја сезона е еден вид нов почеток. Но, пролетта сигурно носи посебна титула кога станува збор за раѓањето на новото. Научно е докажано дека новите почетоци носат бран мотивација за промена на подобро. Таканаречениот ефект на нов почеток означува посебни животни ситуации и настани како што се раскинувања, преселби, губење на работното место и истакнати датуми, кои инспирираат големи промени во начинот на живот и размислување. Истражувањата покажаа дека големите настани и посебните датуми, како што се почетокот на годината, одредени сезони и слично, во голема мера придонесуваат за посветеноста и желбата за промена. Според сето ова, пролетта е совршено време да се справите со старите и токсични навики, да го оставите непотребното и да создадете нов живот и нови навики. Ако сакате да зачекорите во оваа пролет со побезбедни чекори и поинакво чувство во главата и во градите, подолу ќе најдете 5 ритуали кои ќе ви помогнат во тоа.

5 ритуали што треба да ги направите на рамноденицата оваа сабота за да зачекорите поздраво во пролетта

Пролетно чистење на материјалното

Овој викенд, исфрлете ги сите работи што веќе не ви служат. Преуредете ги шкафовите, полиците и плакарите. Ослободете се од сите оние ситници што стојат со години, мислејќи дека еден ден ќе им дадете нов живот. Ослободувањето од материјалните работи што веќе не ви служат, создава простор за нови и поважни работи во животот.

Ослободување од штетни мисли и обрасци на однесување

Пролетното чистење не мора да биде само за материјални работи. Оваа пролет, ослободете се од мислите што ви штетат, од токсичното однесување и од навиките што прават да се чувствувате лошо. Запишете на хартија или во дневник сè што ви пречи во умот и во мислите и ослободете се од тоа.

Направете го истото и со луѓето

Понекогаш треба да го исчистите сопствениот живот од луѓе кои сте ги надраснале на некој начин. Ако забележите дека некои луѓе во вашиот живот ви пречат, ја црпат вашата енергија и го влечат од вас најлошото – стојте настрана од нив. Објаснете им на убав начин како се чувствувате и замолете ги да ја почитуваат вашата одлука да се оддалечите. Никој во животот не треба да има луѓе кои не му одговараат. Започнете ја оваа пролет со помалку оптоварување и простор за нови луѓе.

Запишување на целите и достигнувањата

Запишете сè што сакате да станете, да бидете и да направите оваа пролет. Тој список нека ви биде секојдневен потсетник на вредностите и на целите што сакате да ги постигнете секогаш кога ви е тешко. Исто така, запишете го напредокот што сте го постигнале на лично и на професионално ниво. На тој начин, сигурно ќе се мотивирате да работите на себе.

Одморете се

Пролетта е сезона на будење и нови почетоци, а за такви работи ви треба енергија. Не заборавајте на вашиот одмор викендов. Пред да почнете да работите вредно и напорно на сопствените промени – одморете се и одвојте квалитетно време за себе. Вашиот одмор може да го искористите за спиење, гледање инспиративни филмови и серии, извршување одредени хобија, дружење со луѓе што ги сакате и слично. Полнете ги батериите на начинот што ви одговара најмногу и започнете ги новите победи одморени и подготвени.

Дали знаете дека пеењето на птиците влијае на среќата на луѓето исто како и покачувањето на платата.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар