5 причини зошто понекогаш е сосема во ред да се сомневате во себе

Сомнеж. Збор од 6 букви коj опишува несигурност, недостаток од самодоверба, страв или неуспех. Но, и покрај тоа што овој збор најчесто има негативна конотација, тој може да се опише и како позитивна мотивација. Доколку неговото присуство е во здрава доза, вие без сомнение можете да искусите голем број придобивки во вашето секојдневие. Еве како…

5 причини зошто понекогаш е сосема во ред да се сомневате во себе

1. Сомнежот ве тера да се запрашате за нештата. И луѓето!

Не велиме дека во сè треба да барате теории на заговор, туку да имате сомнежи за новите информации, искуства и љубовни врски кои би можеле да ви заштедат многу време и потенцијално скршено срце. Здравата доза сомнеж е еден вид критичко размислување кое може да ви помогне да стекнете појасна перспектива за нештата.

2. Сомнежот ви помага да се подобрите

Доколку сте претерано самоуверени во нештата и премногу сигурни во себе, тогаш може да се случи да пропуштите одредени информации кои би можеле да ви го направат животот многу полесен. Сомнежот, од друга страна, постојано нè тера да се запрашаме за моменталните ситуации низ кои поминуваме и да погледнеме кон поголемата слика и крајната цел.

3. Сомнежот ви помага да ги поставите целите

Сомневањето во вашите способности може да ве парализира, но исто така може и да ви помогне да најдете начин како да се борите со вашите внатрешни стравови. Без разлика на ситуацијата, сомнежот може да ве инспирира да поставите лични цели, да создадете план за акција и генерално да ве подготви за сите нешта кои можат да ви излезат на патот.

4. Сомнежот ви помага да најдете алтернативи

Како што веќе спомнавме погоре, сомнежот ни помага да се запрашаме за статусот кво. Двоумењето за вашите моментални одлуки ја проширува вашата перспектива и се погрижува мозокот постојано да ви бара нови идеи и можни решенија. На овој начин исто така можете и да се соочите со сите оние нешта кои ве влечеле надолу во вашиот живот.

5. Сомнежот ви помага да ги надминете границите

Ако добро размислите, сомнежот може да биде екстремно моќна мотивација, без разлика на кој начин се создал или од каде доаѓа. Постигнувањето на тешка цел, докажувањето некому дека не биле во право и надминувањето на пречките се само дел од нештата кои можат да ви создадат моќно чувство на успешност. На крајот од денот, сè зависи од перспективата.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

  1. Anonymous Reply

    Сомнеж е збор од 6 букви 😀

Остави коментар