5 причини зошто е добро да носите рачен часовник

Можеби рачните часовници малку изгубија од својата популарност со појавата на смартфоните, но тие, покрај другото, се и прекрасен моден додаток што истовремено може да зборува многу за вашата личност. Доколку и вие сте од оние коишто го исфрлија од употреба рачниот часовник, погледнете ги овие 5 причини што можеби ќе ве премислат и веднаш ќе отидете до најблиската продавница и ќе го изберете вашиот нов омилен.

5 причини зошто е добро да носите рачен часовник

1. Тој е одлика на успешен бизнисмен

Речиси секаде, и во реалниот живот и во филмовите, секој успешен бизнисмен носи рачен часовник, при што се чини дека ова е нивна одлика. Во бизнисот, на луѓето кои носат рачни часовници се гледа како на сигурни, организирани и професионални личности. Иако го носат и жени, се чини дека рачниот часовник е симбол на машкоста. Поголемиот дел од рекламите за рачни часовници вклучуваат повеќе мажи отколку жени. Сепак, без оглед на вашиот пол, не треба да го исфрлите од употреба овој додаток.

2. Ве чува безбедни

Во брзиот свет во којшто живееме, неретко се среќаваат измамници што ќе ве прашаат колку е часот, а откако ќе го извадите својот телефон, тие ќе ви го украдат и ќе избегаат. Ако носите рачен часовник ќе бидете во можност да одговорите колку е часот без притоа да ја загрозите својата лична безбедност.

3. Прави да изгледате покласично

Колку пати ви се има случено кога ќе седнете во кафуле или ресторан да забележите како луѓето ги вадат своите телефони од џеб или чанта уште пред да седнат? Осмелете се да бидете различни така што не ќе морате постојано да го чепкате својот телефон за да проверите колку е часот. Бидете личност која е независна од својот телефон, а во секое време знае и точно колку е часот.

4. Им покажува на луѓето дека сте организирани

Кога ќе отидете на интервју за работа и ќе носите рачен часовник, оној што го води интервјуто ќе ве забележи повеќе во однос на останатите кандидати. Носењето рачен часовник покажува дека сте одговорна и организирана личност која е способна да се прилагоди на новите ситуации. Кога сите други носат телефони со себе, вие со носењето рачен часовник ќе се одвоите од нив, оставајќи им впечаток на другите дека знаете да ги цените вашите време и пари.

5. Ви овозможува да ја изразите својата личност

Жените може да носат голем број модни додатоци, но мажите немаат многу избор, особено на работно место каде што има кодекс на облекување. Рачниот часовник не е нешто што некогаш ќе треба да го сокриете или отстраните. Можете да изберете разни видови часовници: Спортски, шарени, гумени, за секој ден и за секоја ситуација, а со ова ќе се прикажете себе како личност.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар