5 најсреќни држави за живеење

5 најсреќни држави за живеење

Светскиот извештај за тоа каде најсреќно се живее, кој го создава Комисијата на Обединетите Нации, нуди листа според која е јасно во која земја граѓаните се најисполнети од животот кој таа им го нуди. Доколку некогаш решите да се селите, тогаш ова се првите 5 држави, каде луѓето се најсреќни.


Данска

Данска е членка на ЕУ од 1973 година и на НАТО од 1949 година. Животниот стандард е на високо ниво, стапката на невработеност е ниска, а платите се одлични.

5 најсреќни држави за живеење

Финска

Луѓето во Финска знаат да направат вистински баланс помеѓу работните обврски и приватниот живот. Тоа е нивната култура и тајниот рецепт за квалитетен и среќен живот.

5 најсреќни држави за живеење

Норвешка

Норвешка во последните години е една од земјите која е најпосакувана за живеење поради високиот стандард, добрите работни позиции и плати и бесплатното образование.

5 најсреќни држави за живеење

Холандија

Земјата на лалињата е една од најлибералните земји, што ја прави многу интересна за живеење.

5 најсреќни држави за живеење

Канада

Канада може да се пофали со високо ниво на политичка слобода, друштвени луѓе, здравствена и економска стабилност, како и добри плати.

5 најсреќни држави за живеење

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

 1. милан Reply

  а Германија ?

 2. Bobi Reply

  ste ja preskoknale MKD…zemja vo koja zemas 200 evra plata(pod uslov da si vraboten) a trosis 300 evra,zemja vo koja se bistri politika od predskolska vozrast do docnite penzionerski denovi,zemja vo koja se gradi pred sekoi izbori , zemja koja ja utepaa od kradenje i uste ima za kradenje…..eee zemjo Makedonska….uste kolku li imam za pisuvanje….ama ajde dosta e..

 3. miriam Reply

  I da ne zaboravame deka samo so cinicki muabeti ne mozime da ja napravime poubava i podobra.Makedonija ima se sto e potrebno za dobar zivot.edinstveno sto ni nedostasuva e uverenost i malku poveke vedrost i radost.

 4. Sonja Reply

  A Avstralia? so i fali????????????

 5. Edendadds Reply

  Боже Господе! Па Вие ништо не знаете!Тетка ми која што живее во ШВАЈЦАРИЈА има Одличен живот! Швајцарија од овие е најубава! Најмирна и Многу висока плата даваат! Тетка ми

 6. Зоки Reply

  Каде што ти е срцето таму ти е домот

 7. paprekutoamie Reply

  @Edendadds: Pozdravi ja tetka ti 😀

 8. shh Reply

  ah, Canada 🙂

 9. nenad Reply

  SO PARI SEGDE E UBAVO>>>ZA ZIVEENJE<<<<…..

 10. Manu Reply

  Ne e samo Norveska i Danska i Finska tuku cela Skandinavija osobeno Svedska

 11. DJEAN Reply

  kanada

Остави коментар