30 знаци дека имате речиси 30 години

Како што се наближува 30-тата година од вашиот живот, многу работи коишто претходно ви биле приоритет и предизвик, ви стануваат досадни или неостварливи. Следниве 30 знаци ќе ве уверат дека сè е во ред со вас, но годините едноставно ги менуваат работите.

1. Полицаец ви бара лична карта и вашата прва мисла е „одлично“.

30 знаци дека имате речиси 30 години

2. Наместо фотографии од журки со коктелите в раце, вашите пријатели на Фејсбук сè повеќе објавуваат фотографии од бебиња.

30 знаци дека имате речиси 30 години

3. Се возбудувате кога одите на концерт каде што има слободни столчиња за седење.

30 знаци дека имате речиси 30 години

4. Започнувате приказни од типот „Кога бев на факултет…“ и сфаќате дека тоа се случило пред 10 години.

30 знаци дека имате речиси 30 години

5. Кога гледате тинејџерски филмови или ТВ серии, сфаќате дека повеќе ја држите страната на родителите, отколку на децата.

30 знаци дека имате речиси 30 години

6. Излеговте во бар, но набрзо си отидовте дома, бидејќи музиката ви беше премногу гласна.

30 знаци дека имате речиси 30 години

7. Имате еден куп бизнис-картички од претходните работни места, на кои немате поим што да им правите.

8. Ги гледате познатите интересни личности кои се во нивните рани триесетти години и си помислувате „сè уште има надеж за мене“.

30 знаци дека имате речиси 30 години

9. Ве фаќа неверојатен страв секогаш кога треба да ја проверите состојбата на вашата сметка во банка.

30 знаци дека имате речиси 30 години

10. Сериозно размислувате да си купите куче. Или време е за бебе? Не, сепак ќе си земете куче…

30 знаци дека имате речиси 30 години

11. Со задоволство би платиле малку повеќе за убава и чиста хотелска соба, отколку да се стискате со 12 пријатели во некој хостел.

30 знаци дека имате речиси 30 години

12. Бројот на познати музички артисти за кои никогаш не сте чуле постојано расте.

30 знаци дека имате речиси 30 години

13. Секоја вечер си помислувате, колку не ви се прави ништо во животот.

30 знаци дека имате речиси 30 години

14. Го имате искусено стравотниот дводневен мамурлак.

30 знаци дека имате речиси 30 години

15. Сфаќате дека родителите биле на ваша возраст или помлади кога вие сте дошле на овој свет, па имате поголемо разбирање за нив.

30 знаци дека имате речиси 30 години

16. Кога вежбате ве болат колената. Всушност сè ве боли!

30 знаци дека имате речиси 30 години

17. Тинејџерскиот сленг ве вади од кожа!

18. Почнувате да купувате чевли кои се исклучително удобни.

19. Некое мало дете повеќе знае за паметните телефони од вас.

30 знаци дека имате речиси 30 години

20. За време на викендите, наместо да испиете вкупно две пијачки во четири различни барови, вие пиете две пијачки во еден бар и после тоа си одите дома на спиење.

30 знаци дека имате речиси 30 години

21. Премногу се возбудувате за некои чудни работи, како што се ниските каматни стапки.

30 знаци дека имате речиси 30 години

22. Сериозно се прашувате, како некогаш сте издржувале без спиење цела ноќ.

30 знаци дека имате речиси 30 години

23. Имате отидено на забава, на која барем двајца од вашите пријатели дошле со бебињата.

30 знаци дека имате речиси 30 години

24. Наместо да ги бркате автобусите секој ден, се возите со сопствена кола.

25. Пиете чаша јогурт кога сте гладни пред спиење. Времињата кога јадевте хамбургери после диско и многу алкохол се далеку зад вас.

30 знаци дека имате речиси 30 години

26. Веќе не доаѓаат предвид неколкудневните концерти во соседните земји, бидејќи вашата идеална дестинација за забава треба да биде оддалечена на максимум 15 минути возење.

30 знаци дека имате речиси 30 години

27. Сите кул работи коишто се рекламираат по медиумите се наменети за луѓе кои се помлади од вас.

28. Купувате 3 шишенца млеко за сончање со највисок фактор пред да одите на одмор.

30 знаци дека имате речиси 30 години

29. Не пропуштате да се пофалите на социјалните мрежи секојпат кога ќе го срушите рекордот во трчање.

30. Го прочитавте целиов текст од А до Ш, за да се уверите дека не е до вас, туку е до годините.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар