3 загатки кои ќе можат да ги решат само најголемите логичари

3 загатки кои ќе можат да ги решат само најголемите логичари

Загатките се одлична вежба за мозокот. Тие ги подобруваат вниманието и логиката. Па, доколку сакате малку да го разбудите вашиот мозок, ви предлагаме да се позанимавате со загатките во продолжение. Сигурни сме дека брзо ќе стигнете до решението, но за секој случај, ги вклучуваме и одговорите.

1. Кој овде е левак?

  • Одговор:

    Келнерот. За леваците полесно е да го држат послужавникот во десната рака за да можат да ги служат чиниите и чашите со левата. Така, левата рака работи додека десната е мирна.

2. Кавга во ресторан

3 загатки кои ќе можат да ги решат само најголемите логичари

Еден детектив влегува во ресторан и наидува на пијан човек кој се расправа со келнерката.

„Господине, нарачавте и печено свинско месо“ – тврди келнерката.

„Не сум нарачал никакво месо! Дојдов тука за да утепам два часа. Се обидувам да заштедам пари, какво месо“ – извикува гостинот.

„Пијан сте господине, така што не можете да се сетите што сте нарачале пред два часа“ – продолжува веќе вознемирената келнерка.

„Знаете многу добро дека тој не би можел да го нарача овој оброк“ – ги прекинува детективот. „Ќе мора да дојдете со мене.“

Како детективот знаел дека келнерката се обидува да го измами гостинот во ресторанот?

  • Одговор:

    Часовникот вели 18:15 часот, додека известувањето покрај шанкот вели дека главното јадење се служи до 15 часот. Човекот кој поминал околу два часа во ресторанот не бил таму навреме за да нарача главно јадење.

3. Украден часовник

3 загатки кои ќе можат да ги решат само најголемите логичари

„Се шетав низ градот кога наеднаш ми пријде еден човек со пиштол и ми го украде часовникот“ – вели еден турист во полициската станица. „Имаше мустаќи, сини пантолони…“

„Не мора да продолжувате“ – вели полицаецот, „веќе знаеме – имаме сигурносни камери насекаде. Погледнете ја сликата.“

„Мислиме дека оној што ве ограбил е еден од браќата крадци: Лу, Ло, Ла, Ли или Лиу“ – вели полицаецот. „Веќе ги донесовме сите овде. Погледнете ги и кажете ни кој е крадецот.“

3 загатки кои ќе можат да ги решат само најголемите логичари

  • Одговор:

    Виновникот е Лиу. Капата на Лу е со декорација во цик-цак, Ло не би можел да држи пиштол бидејќи има кука, Мустаќите на Ла се надолу, а раката на Ли е во гипс, па тој не би можел да го украде часовникот.

Штом се заразите никогаш не е доволно од вакви забавни загатки, нели?! Еве уште 7 загатки што ќе ја зголемат моќта на вашиот ум.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар