3 претерано тешки загатки што ќе ви предизвикаат главоболка (решавајте на ваш ризик!)

Загатките не служат само за забава, туку и за вежбање на нашите внимание, концентрација, помнење и решавање комплексни проблеми. Токму затоа и овие ментални вежби се толку широко распространети, а луѓето постојано се натпреваруваат кој побрзо ќе ги реши. Па, ако сакате да се забавувате, додека истовремено и го повежбате вашиот мозок, погледнете ги следниве загатки. Но, правете го тоа на свој ризик, бидејќи постојат големи шанси да ви предизвикаат главоболка!

Која фигура има најголема обоена површина?

  • Сакам да го откријам одговорот!

    Фигурата А со 13 обоени делови. Б и В имаат по 12.

Денес е роденденот на Дарио. Пред година дена, на својот роденден, тој имал 5 свеќи и ги запалил сите освен една. Денес, ќе ги запали сите свеќи. Колку години полни Дарио? Помош: Одговорот не е 5!

(3) 3-preterano-teshki-zagatki-shto-kje-vi-predizvikaat-glavobolka-reshavajte-na-vash-rizik-www.kafepauza.mk

  • Сакам да го откријам одговорот!

    Дарио полни 31 година! Тој ги пали свеќите во бинарен код: 11110 = 30 и 11111 = 31.

Едно од овие деца е киднапирано. Кој е киднаперот?

(4) 3-preterano-teshki-zagatki-shto-kje-vi-predizvikaat-glavobolka-reshavajte-na-vash-rizik-www.kafepauza.mk

  • Сакам да го откријам одговорот!

    Киднапираното дете е на сликата А, бидејќи човекот го држи. На сликите Б и В детето ја држи раката на човекот.

Во добра форма сте? Пробајте ги и овие 14 тешки логички загатки кои можат да ги решат само 8% од луѓето во светот!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар