3 начини на кои луѓето го формираат првиот впечаток за вас

Кога прв пат ќе се запознаете со некоја личност, тој/таа веднаш почнува да ве проценува според тоа дали може да ви верува, колку моќно изгледате, како и според вашето его. Што точно значи тоа?

3 начини на кои луѓето го формираат нивниот прв впечаток за вас

Луѓето сакаат да откријат дали сте им пријател или непријател, дали можете да им помогнете (и како) и каде се наоѓате на социјалната скала во однос на нив. Потсвесно, луѓето бараат потврда за тоа дали се супериорни во однос на другите индивидуи или групи.

За да направите подобар прв впечаток, мора да бидете или барем да изгледате како личност од доверба, да делувате топло, да им покажете на луѓето дека можете да им бидете од корист и да бидете скромни со цел да им не претставувате закана за нивното его. Потоа како што ќе се зближувате со луѓето, обидете се да станете дел од нивната група за тој/таа да не се почувствува под закана од вашиот напредок или постигнувања…

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар