26 чудни оптички илузии што ќе го збунат вашиот мозок

26 чудни оптички илузии што ќе го збунат вашиот мозок

Научени сме да им веруваме на нашите очи бидејќи сме убедени дека ништо не може да ги измами. Но некои слики прават да гледаме работи што не сте таму. Причината е што овие слики не ги гледаме со нашите очи, туку со нашиот мозок. А навистина е лесно да го измамите мозокот. Овие 26 оптички илузии ќе ви го докажат тоа.

1. Мрднете ја сликата горе-долу и квадратите ќе се придвижат

26 чудни оптички илузии што ќе го збунат вашиот мозок

2. Круговите се неподвижни

26 чудни оптички илузии што ќе го збунат вашиот мозок

3. Срцата не мрдаат, само изгледа така

26 чудни оптички илузии што ќе го збунат вашиот мозок

4. Ова не е гиф

26 чудни оптички илузии што ќе го збунат вашиот мозок

5. Истото важи и за овие риби

26 чудни оптички илузии што ќе го збунат вашиот мозок

6. Погледнете ги зелените линии и придвижете ја главата. Дали се мрдаат?

26 чудни оптички илузии што ќе го збунат вашиот мозок

7. На која страна се вртат круговите?

26 чудни оптички илузии што ќе го збунат вашиот мозок

8. Двете срца всушност имаат иста боја – црвена

26 чудни оптички илузии што ќе го збунат вашиот мозок

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар