16 актери кои никогаш не земале часови по глума, но нивниот талент ги направил ѕвезди

16 актери кои никогаш не земале часови по глума, но нивниот талент ги направил ѕвезди

Сите одлични актери немаат посетувано училиште за глума. Шарлиз Терон сакала да биде балерина, но добила филмска улога кога била забележана како се расправа со вработен во банка. Хоакин Феникс завршил во „Tinseltown“, откако настапувал на улица за да го издржува своето семејство. Многу други актери како нив, станале важен дел од Холивуд благодарение на нивниот природен талент.

Следниве славни личности докажале дека не секогаш се потребни часовите по глума за да се стане супер ѕвезда во Холивуд.

1. Том Круз

16 актери кои никогаш не земале часови по глума, но нивниот талент ги направил ѕвезди

Том сакал филмови и еднаш бил вклучен во претстава која му го променила животот на подобро. Тој се преселил во Њујорк за да стане актер и 6 месеци подоцна, тој добил улога во филмот „Taps“. Во 1990 година тој беше еден од најплатените актери во светот, но остана скромен.

2. Џим Кери

16 актери кои никогаш не земале часови по глума, но нивниот талент ги направил ѕвезди

Џим Кери имал доста чудно воспитување. Кога бил тинејџер, живеел во комбе со семејството и оттогаш сонувал да има успешна кариера. Се откажал од школување кога имал 16 години, за да го издржува семејството и се појавувал на аудиции за многу мали улоги. На крај, добил улога во ТВ шоу наречено „Живот во боја“, каде што и „процветала“ неговата кариера. Потоа му следувале многу поголеми улоги и немал потреба да потроши ни денар на часови по глума.

3. Мег Рајан

16 актери кои никогаш не земале часови по глума, но нивниот талент ги направил ѕвезди

Додека била дел од новинарскиот свет во Њујорк, таа започнала да оди на аудиции за реклами и ТВ серии. Била дел од рекламите за „Бургер Кинг“ и „АИМ“ паста за заби. И додека нејзината кариера била во подем, таа го прекинала студирањето еден семестар пред да заврши, за да биде дел од игран филм. Никогаш не добила формална едукација за глума.

4. Камерон Диаз

16 актери кои никогаш не земале часови по глума, но нивниот талент ги направил ѕвезди

Некогаш, познатиот фотограф Џеф Дунас и се доближил на Диаз за да ја праша кој е нејзиниот агент. Кога таа одговорила дека нема агент, Дунас и ја подарил неговата визит-картичка и ѝ рекол да го побара, откако ќе добие агент. Таа станала манекенка преку агенцијата за модели „Elite“, а потоа играла и мали улоги. 4 години подоцна, таа добила голема улога во „Маска“.

5. Џони Деп

16 актери кои никогаш не земале часови по глума, но нивниот талент ги направил ѕвезди

Деп се преселил во Калифорнија за да стане музичар. Таму, негова прва работа била телефонски агент и продавал пенкала преку телефон. Додека ја работел оваа работа, неговиот пријател Николас Кејџ го запознал со неговиот агент. Подоцна, Деп добил улога во „Кошмар на улицата Елм“. Тој никогаш не следел формална настава во училиште за глума.

6. Хоакин Феникс

16 актери кои никогаш не земале часови по глума, но нивниот талент ги направил ѕвезди

Феникс е актер, продуцент, музичар… Тој и неговите браќа и сестри биле улични изведувачи за да го издржуваат семејството. Тогаш, сите биле забележани од агентот Ирис Бартон, кој ги вклучил во реклами и ТВ емисии. Хоакин направил пауза откако починал неговиот брат Ривер Феникс.

Неговото враќање му го посветил нему, со многу блокбастер филмови за кои освоил „Оскар“ и многу други престижни награди, како најдобар актер во „Џокер“.

7. Кристијан Бејл

16 актери кои никогаш не земале часови по глума, но нивниот талент ги направил ѕвезди

Бејл го напуштил училиштето кога имал 16 години и ја започнал својата кариера снимајќи реклами, што и го навело да снима филмови. Тој е познат по неговите легендарни улоги како Бетмен во филмот „Темниот Витез“, но тој е препознатлив и по својот уникатен начин на глума. Спремен е да направи драстични промени кај себе за да ја одигра својата улога на најдобар можен начин.

8. Расел Кроу

16 актери кои никогаш не земале часови по глума, но нивниот талент ги направил ѕвезди

Кроу стана познат играјќи го Максимус во филмот „Гладијатор“, кој му донесе и „Оскар“. Ја добил првата шанса поради семејните врски со филмскиот свет. И тој се откажал од училиште кога имал 16 години, за да стане актер. Неговата посветеност му донела некои навистина добри филмови како „Гладијатор“, „Прекрасен ум“, и многу други.

Продолжете да читате на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар